Kabanos z Lidlu obsahoval méně masa, než měl mít

foto: SZPI

V rámci cílených kontrol zjistili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v tržní síti falšovaný masný výrobek „PIKOK KABANOSY“, trvanlivý – uzený výrobek, hmotnost: 175 g, šarže: L0197/F140/05293; DMT: 12.02.2019, výrobce: TARCZYŇSKI S.A., Uježdziec Maly 80, 55-100 Trzebnica, Polsko.

foto: SZPI

Výrobce na obalu potraviny mj. uvedl: 100 g výrobku (bylo vyrobeno) ze 158 g masa (z toho 150 g vepřové maso a 8 g hovězí maso). „Laboratorní rozbor ale prokázal, že výrobek neobsahuje hovězí maso v množství vyšším než 1%. Informace na obalu tak klamala spotřebitel ohledně skutečného složení potraviny, kontrolovaná osoba se tím dopustila porušení Evropského nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům, a to ve smyslu klamání spotřebitele,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva s tím, že inspekce prodejci nařídila stažení předmětné potraviny ze všech svých poboček a zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Podle Kopřivy se u sušených masných výrobků na obalu uvádí hmotnost finálního výrobku po vysušení, ale hmotnost jednotlivých složek před jejich vysušením. „Proto je u této komodity součet hmotnosti složek vyšší, než je hmotnost konečného výrobku,“ dodal Kopřiva.