Juniorfest startuje za měsíc. Obsadí Plzeň a další čtyři města

z loňského slavnostního zahájení

Necelý měsíc dělí Plzeň a další čtyři města Plzeňského kraje od zahájení Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest 2018. V pořadí již jedenáctý ročník proběhne v termínu od 9. do 15. listopadu. Města Plzeň, Domažlice, Dobřany, Horšovský Týn a Přeštice budou opět po roce hostit filmové projekce, doprovodný festivalový program a známé osobnosti českého a zahraničního filmu.

Festival Juniorfest má v Plzeňském kraji již mnohaletou tradici. Zastupuje nejen roli soutěžního filmového festivalu, ale současně i roli specifické vzdělávací platformy, která návštěvníkům nabízí praktické workshopy a odborné akce zaměřené na filmová témata. Každoročně přináší šestidenní maraton filmů a doprovodných akcí, které popularizují opomíjený žánr dětského filmu a prezentují nejnovější trendy v oblasti dětské kinematografie.

Čertí brko

V pátek 9. listopadu v sále Městského kulturního střediska v Domažlicích a následně v sobotu 10. listopadu v multikině CineStar Plzeň proběhne premiéra nové české pohádky Čertí brko s herci Judit Bárdos a Janem Cinou. „Čertí brko od režiséra Marka Najbrta je jedním z nejočekávanějších snímků letošního podzimu. Může se pochlubit skvělým hereckým obsazením, hlavní role doplňuje i Ondřej Vetchý v postavě Lucifera. Herec se po více jak třiceti letech od legendární úlohy ve filmu S čerty nejsou žerty vrací do pekla. Pohádka vstupuje na plátna kin až ke konci listopadu a já jsem velmi šťastná, že ji můžeme na Juniorfestu uvést ještě v předpremiéře,“ říká Judita Soukupová, ředitelka festivalu.

Iva Janžurová

Další herecké osobnosti zavítají na festival i dny následující, a to během udílení cen Zlaté rafičky, které se odehraje na Státním hradě a zámku v Horšovském Týně. Zlatá rafička je nejvyšší festivalové ocenění udělované za celoživotní přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež. V minulosti ji například obdrželi Pierre Brice (představitel Vinnetoua), Kabir Bedi (Sandokan), Jitka Molavcová, Václav Vorlíček a mnozí další. Letošní ocenění převezme v sobotu 10. listopadu režisér filmové pohádky Anděl Páně Jiří Strach a v úterý 13. listopadu herečka Iva Janžurová. V letošním roce nově pořadatelé zajišťují na oba termíny autobusovou přepravu od budovy Českého rozhlasu v Plzni, zájemci se mohou hlásit na info@juniorfest.cz.

Jiří Strach

Zlatou rafičku mimořádně převezme i významný zahraniční host John Stevenson. „John Stevenson je velmi uznávaný režisér a animátor, který natočil na Oskara nominovaný celosvětový hit Kung Fu Panda. Je to velké jméno a pro nás je čest, že přijal pozvání na náš festival,“ uvádí programová ředitelka festivalu Barbora Kyas. Stevenson se mimo jiné podílel například na snímcích Shrek, Shrek 2 a Madagaskar. K předání ocenění dojde během slavnostního zahájení v Domažlicích, na které si mohou návštěvníci zakoupit vstupenky od poloviny října přes rezervační systém. Ten je dostupný na webových stránkách festivalu. Vstupenky budou k dispozici v omezeném počtu. Zároveň Stevenson přednese v neděli 11. listopadu v rámci odborného programu festivalu svoji masterclass o práci režiséra, výtvarníka a scenáristy celosvětově známých animovaných filmů. Akce bude přístupná nejen filmovým profesionálům, ale i veřejnosti.

Juniorfest není pouze o filmech, svým návštěvníkům nabízí i bohatý výběr z doprovodného programu. Na neděli 11. listopadu přichystali pořadatelé v areálu plzeňského DEPO2015 zábavné odpoledne pro rodiny s dětmi. Událost nese název Hrajeme si jako před sto lety a ponese se přesně v daném duchu. Návštěvníci se vstupem na akci ocitnou v první republice; budou se moci vyfotit ve fotokoutku s dobovými rekvizitami, kluci ocení stanoviště se stavebnicí Merkur nebo zázemí spolků Skaut a Sokol, které neodmyslitelně patří k počátkům republiky. Program odpoledne dále nabídne krasopisné workshopy, dobovou hudbu, tiskařskou dílnu a dílnu s výrobou loutek. Součástí programu je vernisáž výstavy s názvem Příběh vojáka. Ta představí tematické fotografie ke stému výročí konce války. Na vernisáž naváže beseda s vojáky.

Významnou akci hostí areál DEPO2015 i následující den v pondělí 12. listopadu. V autobusové hale proběhne koncert a autogramiáda Milana Peroutky a jeho kapely Perutě. Vstupenky je možné si již nyní zakoupit za 250 Kč přes Plzeňskou vstupenku či přímo na místě.

V Dobřanech bude kromě filmových projekcí program obohacen o společné setkání herců Daniely Kolářové a Jaromíra Hanzlíka. Ti se před filmovou kamerou poprvé setkali před neuvěřitelnými padesáti lety. Jednalo se o film Slasti Otce vlasti. “V 70. a 80. letech se z nich stala jedna z nejpopulárnějších filmových a televizních dvojic. Společně se objevili nejen ve filmu Léto s kovbojem nebo v televizním filmu Podnájemníci, ale také ve filmech pro děti Lucie, postrach ulice, ..a zase Lucie,“ dodává Michal Šašek, výkonný ředitel Juniorfestu.

Další doprovodné akce, podrobný filmový program a odborný program festivalu budou zveřejněny od poloviny října na www.juniorfest.cz.