Juniorfest 2017: 149 projekcí, 12 tisíc prodaných vstupenek

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež JUNIORFEST 2017 se konal v tradičním podzimním termínu od 4. do 11. listopadu 2017 v pěti městech Plzeňského kraje: Domažlicích, Dobřanech, Plzni, Horšovském Týně a Přešticích. Festival má letos na svém kontě 149 projekcí a 12 tisíc prodaných vstupenek.

Do mezinárodní soutěže hraných a animovaných filmů bylo vybráno celkem 24 snímků (8 snímků v každé soutěžní kategorii) ze 16 zemí (Nizozemsko, Česká republika, Švýcarsko, Německo, Švédsko, Chorvatsko, Itále, Dánsko, Austrálie, Norsko, Írán, Kolumbie, Finsko, Velká Británie, Polsko, Španělsko). Snímky hodnotila mezinárodní odborná porota, která byla rozdělena dle reglementu festivalu do tří sekcí.

Mezinárodní porota v kategorii hraných filmů pro děti od 5 do 10 let udělila netradičně ještě jedno ocenění, a to zvláštní uznání poroty pro švýcarský snímek Drobný bojovník. Soutěžní sekci II. – hrané filmy pro mládež v kategorii 11-15 let – ovládl italský snímek 9 měsíců. Soutěžní sekci III. tvořily celovečerní animované filmy pro děti v kategorii 5-12 let a vyhrál dánský snímek Detektiv od vedle.

Slavnostní zahájení festivalu MFF JUNIORFEST 2017 4. listopadu ve Velkém sále Městského kulturního střediska v Domažlicích provázel herec Vladimír Polívka; mezi pozvanými hosty nechyběli například režisér Václav Vorlíček, herci Jana Nagyová, Jaroslav Vízner, Petr Jančařík, programový ředitel festivalu Schlingel Volker Petzold, ale současně také Ivana Bartošová, náměstkyně hejtmana Plzeňského kraje pro oblast školství a cestovního ruchu či Martin Baxa, první náměstek primátora města Plzně a náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče.

„Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež JUNIORFEST sleduji již od samého jeho počátku. Mám tento festival rád a vždy se s potěšením zasazuji o jeho finanční podporu. Není to jen proto, že je určen nejmladší generaci, kterou vede k lásce k filmovému umění a pomáhá jí porozumět sobě i dnešnímu složitému světu, ale též pro jedinečnou atmosféru, jež provází každý jeho ročník a kterou vytváří hojná návštěvnost, výběr kvalitních filmů, atraktivní doprovodný program i četní festivaloví hosté.“

V rámci jubilejního desátého ročníku uspořádali v neděli 5. listopadu organizátoři narozeninový den v plzeňském DEPO2015. Pro návštěvníky byly připraveny tematické pracovní dílny, díky nimž si mohli i ti nejmenší zábavnou formou vyzkoušet práci vybraných filmových profesí, např. výrobu filmových kostýmů, práci maskéra či runnera a současně byl připraven i workshop tvorby filmových triků s využitím greenscreen stěny.

Hlavní festivalové ocenění Zlatá rafička za celoživotní přínos filmové tvorbě pro děti a mládež v letošním roce obdrželi herec Jiří Lábus a herečka Jitka Molavcová. Uvedení laureáti převzali ocenění udělované spolkem JUNIORFEST v Erbovním sále Státního hradu a zámku Horšovský Týn za doprovodu svých profesních i osobních přátel a kolegů, o jejichž přítomnosti neměli ocenění do poslední chvíle tušení. K udělování Zlaté rafičky Jiřímu Lábusovi byli přizváni herci Pavel Batěk, Naďa Konvalinková a Jana Nagyová, a dále pak Lábusův spolužák František Kadlec. „Vůbec jsem nečekal, že bych ocenění mohl dostat, a ještě více jsem byl překvapen, že pořadatelé pozvali mé kamarády, to bych už vůbec nečekal,“ uzavřel ceremoniál Jiří Lábus. Mezi přizvané osobnosti k Jitce Molavcové se zařadili herci Ladislav Gerendáš, Vlastimil Harapes, Jiří Štědroň a Jolana Haan Smyčková. Velkým překvapením byla pro Molavcovou účast jejího dlouholetého kolegy, Jiřího Suchého. Během ceremoniálu společně zazpívali jednu z písní, se kterou vystupovali v divadle Semafor. Během slavnostních udílení cen došlo na vyprávění mnoha historek z jejich společného pracovního života.

Festival letos přišel s novinkou v podobě sekce zaměřené na českou dokumentární tvorbu. V rámci retrospektivní sekce se organizátoři festivalu zaměřili na německou filmovou tvorbu pro děti a mládež. Program festivalu jako každý rok doplnily odborné vzdělávací akce v podobě tematických workshopů a pracovních dílen.

Václav Vorlíček

Jednou z nejoblíbenějších festivalových doprovodných akcí byla i letos naučně-pohybová soutěž Pevnost Týn. Pět týmů, pět kapitánů, sedm úkolů v interiéru Státního hradu a zámku Horšovský Týn – to je krátké shrnutí soutěže, pro níž byla inspirací její francouzská verze Pevnost Boyard. Vítězným týmem se staly děti z Masarykovy základní školy v Plzni pod vedením kapitána Petra Straky. Děti vítězného týmu převzaly z rukou ředitelky CK Bus-Tour Foltýnová hlavní cenu, a to víkendový zájezd pro celou třídu do německého Legolandu.

10. ročník byl zakončen slavnostním galavečerem ve čtvrtek 9. listopadu v domažlickém Městském kulturním středisku. Během ceremoniálu byly vyhlášeny vítězné festivalové snímky v jednotlivých kategoriích, na závěr předala ředitelka festivalu Judita Soukupová finanční šek zástupkyni Nadačního fondu Šance onkoláčkům. Organizátoři věnovali Nadaci 0,50 Kč z každé prodané vstupenky. Slavnostní galavečer byl zakončen projekcí premiéry filmu Přání k mání.

11. ročník Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež JUNIORFEST 2018 se uskuteční ve termínu od 10. do 15. listopadu 2018.