Judo je komplikovaný sport, míní talentovaná Pavlína Marešová

Ve sbírce už má titul juniorské mistryně České republiky, mezi ženami brala mladá plzeňská judistka Pavlína Marešová stříbro. Svěřenkyně trenéra Romana Šimsy a členka Judoclubu Plzeň v polovině dubna oslavila sedmnácté narozeniny. Ke sportu, který není pro dívky úplně ryzí, ji přivábil bratranec.

„Dělal judo jako kluk a pozval nás na závody. Docela mě to chytlo, šla jsem do toho. A přestože pak bratranec s tímto sportem skončil, já s bratrem pokračovala,“ vzpomíná Marešová, studentka Sportovního gymnázia Plzeň, která je také členkou Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje.

Takže i bratr se judu věnuje?
Teď už ne, před čtyřmi lety skončil také. Ale já zůstala. Judo je pro mě skvělé odreagování, na tatami si můžu vybít svou energii.

Jste i členkou české reprezentace, studujete gymnázium. Je složité skloubit sportování na také úrovni a školu?
Není to jednoduché. Moc času nemám, ale snažím se využít každou volnou chvíli. Naštěstí profesoři na sportovním gymnáziu mají velké pochopení a vycházejí mi vstříc. Musím poděkovat i rodině, která mě neustále podporuje a samozřejmě všem z Judoclubu Plzen.

Kam až byste to chtěla s judem dotáhnout?
Když budu poctivě makat a soustředit se naplno na judo, věřím, že budu ještě úspěšnější i na mezinárodních závodech. Nejvíc musím zapracovat na výdrži, ta nepatří zatím mezi mé silné stránky. Ale určitě se to zlepšuje.

Máte své sportovní vzory?
Těmi jsou Lukáš Krpálek a Jaromír Ježek, obdivuji je. A mým velkým snem je také do dotáhnout až na olympijské hry.

Judo vyžaduje i velkou taktickou přípravu. Souhlasíte, že je to komplexní sport?
Je to také velmi komplikovaný sport. Jde o to se prát ve vymezeném prostoru, pouze určitý čas a s mnoha pravidly. Je důležité se soustředit na svoje chvaty, úchopy, ale také na  soupeřův způsob boje. Určitě to není sport pro každého.

Existuje mezi judisty velká rivalita?
I když se spolu setkáváme na tatami jako soupeři, jinak jsme přátelé. Je to tím, že se vídáme nejen na žíněnce, ale i mimo ni. Díky spoustě domácích i zahraničních závodů a soustředění se blíže poznáváme a budujeme přátelské vztahy. Díky dobré znalosti anglického jazyka mám spoustu přátel i v zahraničí.

Zmínila jste angličtinu, jaké jsou další vaše koníčky?
Ve volném čase ráda maluju tužkou, temperami nebo pastelkami. Nejraději kreslím fantasy zvířata nebo krajinu. A také ráda peču a vařím. Ráda se s jídlem pochlubím na závodech nebo soustředěních, když je možnost. A zatím nepřišly žádné stížnosti a všem vždy chutnalo, tak snad mi to jde.