Jubilejní Slavnosti svobody mají nabídnout velkolepou podívanou

V roce 70. výročí vítězství nad nacismem budou tradiční plzeňské Slavnosti svobody v mnohém výjimečné. Oslavy ukončení druhé světové války se v Plzni uskuteční od 30. dubna a potrvají do 6. května. Podle organizátorů na ně „padne“ suma 7 milionů korun, což je o polovinu více než v předchozích letech.

DSCF8559Program Slavností zahájí už ve čtvrtek 30. dubna v Borském parku setkání Plzeňanů u májky v předvečer Slavností svobody. Tradiční bohatý kulturní a military program o víkendu 1. až 3. května zpestří řada atraktivních novinek. V pátek 1. května to bude například historická rekonstrukce příjezdu amerických tanků na náměstí Republiky, odhalení pomníku generála G. S. Pattona na obnovených divadelních terasách a večerní megakoncert skupiny Lynyrd Skynyrd na plochodrážním stadionu na Borech, v sobotu inscenace náletu na koterovské vlakové nádraží a především večerní lidová veselice v rytmu swingu na náměstí Republiky, v neděli přehlídka 300 vojenských historických vozidel Convoy of Liberty a v pondělí fotbalový zápas plzeňské Viktorie s americkými vojáky jako vzpomínka na podobné utkání z května 1945. Po tradičním pietním aktu Díky, Ameriko! uzavře Slavnosti svobody 6. května večer ve Velké synagoze koncertem Světlo porozumění. Program přiváží Plzeň EHMK 2015 a jedná se o unikátní hudebně-duchovní projekt, který spojuje hudebníky a umělce z různých náboženských a kulturních světů. V Plzni vystoupí mj. Bára Basiková s Michalem Pavlíčkem a na konci zazní v podání všech účinkujících symfonie Dětské transporty do Terezína – 5774 Petera Gyoriho, který sám vůbec poprvé v Plzni rozezní laserovou harfu.

DSCF8423Tradičně nejsledovanějším momentem bude průjezd Convoy of Liberty. Kolona historický vozidel bude vyjíždět ze Sukovy ulice netradičně už v 10:50 a bude čítat 300 vozů. „Zájem byl dvojnásobný, v průběhu února byl limit naplněn,“ upřesnila koordinátorka Slavností svobody Denisa Krylová. V úvodu kolony půjde stovka vojáků, kteří budou zpívat americké písně. „Samotní veteráni nasednou do aut na Chodském náměstí,“ dodala Krylová.

Slavnosti svobody 2015 budou největší letošní prezentací vzdušných i pozemních sil Armády ČR, představí se US Army, chybět nebudou vojenské historické kempy s technikou z různých částí Evropy ani pestrý hudební a kulturní program na náměstí Republiky a v amfiteátru za obchodním centrem Plaza. Celkem třikrát prolétnou nad Plzní populární gripeny. Poprvé hned 1. května nad areálem v Lobzích, podruhé 3. května nad konvojem a na závěr 6. května v rámci pietního aktu „Díky, Ameriko!“.

Pro Slavnosti svobody připraví Plzeňský Prazdroj speciální várku piva Gambrinus z amerického chmelu, které bude k ochutnání jak v restauracích v Plzni, tak přímo na Slavnostech svobody. K oslavám se připojí také staroplzenecký Bohemia Sekt. Existují fotografie amerických vojáků, kteří si v roce 1945 připíjeli sektem. Na základě této události se započalo s výrobou nového sektu Chateau Radyně – pro letošní rok je připraven nový design sektu Chateau Radyně a bude se slavit nejen 70. výročí osvobození, ale také 70 let od vzniku Chateau Radyně.