Jste hrdi na naše památky? Pomozte jim!

Nový ročník největšího dobrovolnického mezinárodního projektu pro děti a mládež 72 hodin startuje už ve čtvrtek 12. října.  Jedná se o tři dny plné dobrovolnických aktivit, které se v ČR konají již po páté. Kdykoliv během těchto 72 hodin (12. – 15. října 2017) a zároveň jakkoliv dlouho se dobrovolníci po celé republice pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí.

Do projektu je samozřejmě možné se zapojit i jakkoliv jinak. Například vymyslet úklidovou akci, zazpívat seniorům, či natřít autobusovou zastávku. Nápadů je mnoho a ne vždy se k nějakému kroku rozhoupeme, projekt 72 hodin je vhodnou příležitostí, jak udělat to, na co se už dlouho chystáte.  Projekty mohou být libovolně dlouhé. Může se tedy jednat jen o několikahodinovou aktivitu, či o třídenní maratón dobrovolnických pra­cí.

V České republice 72 hodin pořádá Česká rada dětí a mládeže. Kromě ČRDM se do projektu přidá také mnoho dětských a mládežnických organizací, škol i neformálních skupin dobrovolníků. V minulém roce se do projektu zapojilo téměř 30 tisíc dobrovolníků v 624 projektech.

Jedna z novinek letošního ročníku má téma – Jste hrdi na naše památky? Pomozte jim.   Národní památkový úřad   připravil seznam hradů a zámků, kde čekají na pomoc dobrovolníků.  V západních Čechách jde například o historické objekty Litice, Horšovský Týn a Kynžvart. Práce   jsou různorodé, vesměs se však jedná o údržbu zeleně, cest, sběr drobného kamene, nátěru laviček apod. Kasteláni slibují vždy i nějakou tu odměnu ve formě speciálních prohlídek objektů, možnosti přespání apod.