Jsme ochotni diskutovat, vzkazuje město i firma, která má stavět v Liticích

Proti výstavbě hal v Liticích protestovali v březnu 2017 obyvatelé také na plzeňském náměstí Republiky. Ilustrační foto: Marie Osvaldová

Posledních několik týdnů téma výstavby průmyslových hal v Liticích hýbe děním v Plzni. Obyvatelé 6. obvodu se bojí přílivu zahraničních dělníků a chtějí vybudování průmyslového parku zabránit. 

Obyvatelům Litic i vedení 6. obvodu se nelíbí fakt, že o projektu nebyli informováni či to, že výstavba areálu podstatně naruší krajinu v okolí Litic. Obávají se také přívalu zahraničních dělníků, zřizování ubytoven, zvýšení kriminality i nárůstu dopravy. Zástupci Litic se dokonce obrátili také na ombudsmanku. Jenže vše má jeden velký háček. „Zaspalo“ totiž vedení obvodu. Litice si schválili územní plán, který toto území „označil“ jako prostor pro průmyslovou výrobu. A tak přišla firma Accolade, která si území vybrala jako místo pro budoucí průmyslový park. „Máme spoustu nájemců a klientu, kteří v tomto regionu chtějí růst. Podívali jsme se do územního plánu města, kde jsou průmyslové zóny a rozvojové plochy. Analýzou jsme dospěli k Liticím. Jsou hned u dálničního přivaděče a park nebude dopravně zasahovat a je od obce jasně oddělen,“ vysvětlil spolumajitel firmy Milan Kratina, proč padla volba zrovna na Litice. Vedení firmy, která by měla průmyslový park vybudovat, překvapilo, že se o celou věc litičtí začali zajímat až nyní. „Jednáme se všemi dotčenými orgány od roku 2013. Je pro nás překvapující, že došlo k nějaké informační asymetrii. Nás fakt ta situace hrozně mrzí v tom, že se s námi nikdo nebavil, vše jsme se teď dozvěděli z médií. Jejich starosta byl chvíli v nemocnici a najednou si tam bez starosty řekli, že je ten park špatný. Od té doby nás ani nikdo z toho výboru nekontaktoval,“ podotkl Kratina.

Podobně vidí celou situaci i zástupci města. „Vnímám obavy občanů Litic a chápu, že nechtějí průmyslové haly ve svém okolí, nicméně ten proces územního plánu a jeho řešení trvalo nějakou dobu a byla spousta příležitostí to vyřešit,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář, který by chtěl najít s investorem řeč o tom, aby se našel prostor, jak vylepšit v projektu některé věci tak, aby byli občané Litic alespoň trochu uspokojeni. „Může to být závazek třeba vybudovat zastávku u průmyslové haly, aby se lidé nepohybovali po Liticích,“ dodal.

Podle Kratiny je právě taková možnost reálná. „Můžeme se také bavit o jiném designu fasád, rozčlení pomocí architektonických prvků a našli jsme tak kompromis ve vizualitě. Nehledáme kompromis v objemu, ale ve vizuální části,“ dodal Kratina, podle něhož je také lichá představa občanů, že součástí budou také ubytovny pro zahraniční dělníky. „V plánu je vybudování pozemků, na nichž by mohlo vzniknout třeba až 60 nových rodinných domků. A rozhodně nebudou nejlevnější. Je tedy v našem zájmu, aby tam nebyly žádné problémy,“ doplnil Milan Kratina. Podle něho jedná investor zhruba s 15 firmami, které by měly potenciální zájem o prostory ve vybudovaných halách. „Všechno jsou to firmy z regionu,“ dodal.

Už dnes od 17 hodin se bude konat v Liticích veřejné setkání, kde mezi vedení a občany přijdou také zástupci investora a města.

O protestu Litických na náměstí Republiky si můžete přečíst zde.