Jsem vítězný typ. Až trochu nervák, směje se házenkář Šimon Macháč

Měl nabídky ze Španělska, z Německa, zaznamenal zájem i z Maďarska. Ale slovenský reprezentant Šimon Macháč nakonec zamířil z Považské Bystrice, kde patřil mezi hlavní opory, do mistrovské Plzně. S vizitkou kanonýra, byť nastupuje na postu pivota. Nicméně v základní a nadstavbové části minulé sezony zaznamenal 197 branek a stal se nejlepším střelcem slovenské nejvyšší soutěže.

„Věřím, že z české extraligy to mám blíž i do slovenské reprezentace. Je to velmi kvalitní soutěž. A jednání s Plzní byla velice korektní, jsem rád, že jsme se rychle domluvili,“ mínil pětadvacetiletý Šimon Macháč, který s Talentem podepsal roční smlouvu.

Preferoval jste sám pouze roční kontrakt?
Ono to trošku souviselo i s tím, že jsem hledal angažmá, kde by zároveň mohla moje přítelkyně studovat vysokou školu. Proto jsme se domluvili zatím na jednoleté smlouvě, při podpisu jsem ještě nevěděl, zda se tady přítelkyni podaří pokračovat ve studiu. Povedlo se, na Pedagogické fakultě bude pokračovat magisterském studiu, ruský a anglický jazyk. A co bude za rok, se uvidí. Teď se pomalu zabydlujeme, zvykáme na nové město a nový život.

V Považské Bystrici jste poznal gólmana Radka Motlíka, který s Plzní vybojoval tři české tituly. Zjišťoval jste od něj nějaké informace?
Neřešili jsme to nějak detailně, ale samozřejmě jsme se o tom pobavili. Říkal, že je tady skvělý tým i perfektní zázemí, že rozhodně nepůjdu do horšího. To se jen potvrdilo, od prvního okamžiku se tady cítím skvěle. Všechno je super – vedení, trenéři, spoluhráči. Jsem moc spokojený. A i s Radkem už jsme se v Plzni sešli jako kamarádi a popovídali si.

Proti Talentu jste si i zahrál, že?
Přesně tak, potkali jsme se loni na turnaji v Jičíně. A na dálku jsem sledoval českou extraligu, takže jsem dobře věděl, že v Plzni je velice kvalitní tým s těmi nejvyššími cíli.

Plzeň bude v příští sezoně obhajovat mistrovský titul. Je to i vaše největší motivace?
I v Povážské Bystrici jsme měli cíle jen ty nejvyšší. Ale co si budeme povídat, na Slovensku máme Tatran Prešov a to je přece jen jiný level. Ale já mám v sobě vždy ty nejvyšší mety. Chci vyhrávat, jsem vítězný typ, až trošku nervák. (smích) Chci být s týmem za každou cenu úspěšný, proto jsem přišel i do Plzně.

Je česká extraliga obecně kvalitou výš než ta slovenská?
To si netroufnu v tuto chvíli odhadnout. Nerad bych srovnával, dokud nemám osobní zkušenost. Uvidíme časem.

Na postu pivota máte v Plzni silnou konkurenci, je tady zkušený Jakub Šindelář, klub angažoval i talentovaného Daniela Řežnického z Dukly. Jste připraven na boj o místo v sestavě?
To je pro mě to nejlepší. V Považské Bystrici jsem odehrál prakticky šedesát minut za zápas. Je lepší, když je konkurence větší, i já mám o to větší chuť se zlepšovat. Makám v přípravě naplno a je pak jen na trenérovi, na jak dlouhý úsek zápasu mě pošle na hřiště. Plzeň si zahraje také Pohár EHF, to je pro mě další lákadlo.

Teď jste zatím v plné přípravě na sezonu, je hodně náročná?
Je, stejné jako všude. První týdny jsou o nabírání kondice, což se nikomu moc nelíbí, ale je to třeba odmakat. Jak se říká: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. A uvědomujeme si, že když teď nic neošidíme, v sezoně to budeme mít snazší.