Josef Krebs

Josef Krebs

Před startem jarní části ligové sezony rozšiřuje plzeňská Viktoria realizační tým. Novým členem trenérského štábu se stává zkušený Zdeněk Bečka.

Před jedenáctou hodinou dopoledne došlo mezi Chrástem a Dolanským mostem k dopravní nehodě. Záchranáři si do péče převzali jednu zraněnou osobu. Komunikace je v místě nehody zcela neprůzejdná.

Talent tým Plzeňského kraje se naladil na boje ve druhé části extraligy vítězstvím nad Elbflorenz Drážďany. Tým druhé německé bundesligy na domácí palubovce v generálce porazil 33:28. Teď už vše chystá na 1. února, kdy přivítá od 18.30 hodin Jičín.

Pořádáte v Tachově kulturní nebo společenské akce? Chcete vědět, jaké podmínky aktuálně město nabízí a jaké jsou změny v možnostech finanční podpory ze strany města? Pak právě pro vás je první kulatý stůl ke kulturnímu životu v Tachově, který město pořádá ve čtvrtek 26. ledna od 18 hodin v Muzeu Českého lesa.

Ve čtvrtek 26. ledna uplyne 81 let od posledního transportu židovských obyvatel Plzně. Vysvětlit a přiblížit nelidské podmínky, v nichž žili židovští obyvatelé města v době druhé světové války, se snaží nová trasa webové aplikace Příběhy lidí a míst: Plzeň a holocaust na stránkách hry.zazijplzen.eu. Hra vznikla díky spolupráci mezinárodních projektů Zažij Plzeň! a Přepni (se) na historii. Zastřešuje je Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem, které je součástí Západočeské univerzity v Plzni.

Domažličtí radní schválili cenu podnájmu kabin na koupališti Babylon pro sezonu 2023. Za malou kabinu, kterých je v areálu 204, zaplatí zájemci poplatek 800 Kč za rok. Za velkou, kterých je k dispozici jedenáct, je stanovena cena 1000 Kč za rok. Ještě loni se pronájem kabin neplatil.

V rámci zimní přípravy odehráli viktoriáni celkem čtyři utkání s bilancí dvou výher (Petřín, Molde) a dvou remíz (Ferencvároš, Heidenheim). Do jarní části sezóny vstoupí sobotním utkáním s Hradcem Králové. Na druhou Slavii Praha mají v čele tabulky náskok dvou bodů.

Plzeňští radní jmenovali novou odbornou porotu Umělecké ceny města Plzně. Nová devítičlenná porota bude rozhodovat o udělení prestižního ocenění v letech 2023 až 2026. Návrhy veřejnosti pro letošní ročník přijímá magistrátní odbor kultury do 1. února.

V kronice třetího plzeňského obvodu chybělo celých třicet let zápisů, ale díky nadšené kronikářce z Útušic je nyní kompletní. Doplnit veškeré informace trvalo kronikářce zhruba rok. Aby události, které se za tu dobu staly, dohledala, trávila Anna Kocourková v knihovně vždy dva dny v týdnu.

Mezi 18. a 26. lednem 1942 muselo odjet do ghetta v Terezíně 2604 obyvatel Plzně a okolí, převážně Židů. Shromážděni byli v sokolovně ve Štruncových sadech v Plzni, odjeli ve třech transportech. Svobody se jich dožilo jen 204. Jejich památku si Plzeň každoročně připomíná. Pietní akt se konal v neděli 22. ledna. Nejprve byly na sokolovnu ve Štruncových sadech zavěšeny květiny, poté se konal pietní akt s názvem Plameny v zahradě ve Staré synagoze.