Jonáš Forejtek: O místo v daviscupovém týmu se chci poprat

Jonáš Forejtek (vlevo)

Jonášovi Forejtkovi bude v březnu teprve 18 let, přesto už o něm tenisový svět ví. V lednu tohoto roku dosáhl velikého úspěchu, když se svým partnerem pro čtyřhru, o rok mladším Daliborem Svrčinou, se stal vítězem juniorské soutěže ve čtyřhře na prvním grandslamovém turnaji roku Australian open. Následoval tak z Kordu se Sukem a Barboru Strýcovou, která v Austrálii vyhrála juniorskou soutěž ve čtyřhře v letech 2002, 2003. Jonáš je v současnosti v juniorském světovém žebříčku na 12. místě.

Vyrůstal ve sportovní rodině v Úlicích na severním Plzeňsku. Otcem byli i se starším bratrem vedeni od malička nejen k tenisu, ale i ke sjezdovém lyžování. Dokonce v žákovských letech se oba bratři v zimních měsících pod vedením otce přesouvali do Špindlerova mlýna, kde trénovali a navštěvovali školu. Jednadvacetiletý bratr Filip se dodnes věnuje sjezdovému lyžování a reprezentoval ČR i na olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu, v lednu 2018 vyhrál mistrovství ČR v kombinaci, skončil pátý na juniorském MS ve sjezdu a dosáhl i dalších úspěchů. Momentálně studuje v USA a dál závodí v alpském lyžování

U Jonáše to ale na celé čáře vyhrál tenis a jeho poslední úspěch v Austrálii potvrzuje, že to byla volba správná.

This slideshow requires JavaScript.

Jak vypadaly úplné začátky a kteří trenéři se podílí na dosaženém úspěchu ?

Na úplném začátku byl otec a určitě bylo velkou výhodou, že jsme od začátku, od mých 5 let měli k dispozici antukový dvorec přímo doma v Úlicích. Ve výčtu trenérů bych rád uvedl první trenérku tady v Plzni Evu Záhlavovou, která mě vedla od 7 do 12 let, v rámci trénování v Praze to byli Magdalena Zemanová a Pavel Zádrapa. V Německu mi hodně pomohl Jakub Herm Záhlava, bývalý manžel Barbory Strýcové. I v tomto období trénuji současně i v Německu v Alexander Waske Tennis University u Frankfurtu nad Mohanem. Od září 2018 je mým hlavním trenérem Jan Mertl, který byl se mnou v Austrálii a měl by mě doprovázet i na dalších turnajích.

Které výsledky byste ještě zmínil před letošním triumfem v Austrálii ?

Určitě loňské vítězství v singlu na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku, předtím v roce 2017 jsem byl členem vítězného týmu v Davis Cupu do 16 let (spolu s Daliborem Svrčinou a Andrewem Paulsonem). V domácích turnajích si cením finálovou účast v 47. ročníku tradičního a mezinárodně známého juniorského turnaje Ex Plzeň Babolat Cup 2017, kde až po tuhém boji jsem ve třech setech prohrál s mým současným partnerem ve čtyřhře Daliborem Svrčinou.

Jaké máte před sebou nejbližší akce a další cíle ?

V nejbližší době to budou dva turnaje v Portugalsku. Po návratu a splnění studijních povinností ve škole, začne příprava na druhý grandslamový turnaj roku, mezinárodní mistrovství Francie v Paříži. Kromě juniorky v Paříži mám v plánu i juniorku ve Wimbledonu. Jen zatím nevím, zda budu startovat na podzimním US Open. Kromě juniorských turnajů ITF, bych se postupně chtěl prosadit v turnajích dospělých. Protože od letošního roku platí nový ranking, budou to nejdříve turnaje ITF World Tennis Tour, jako třeba zmíněné turnaje v Portugalsku a výhledově po získání potřebných bodů turnaje ATP, které jsou určeny pro 600 – 700 nejlepších hráčů světa. Odtud už by se mohla otevřít cesta na grandslamové turnaje dospělých.

A co Davis Cup, možnost reprezentovat ČR ?

Protože v současné době dochází ke generační obměně v reprezentačním týmu, rád bych se v brzké budoucnosti popral i o tuto šanci.

Padla i zmínka o škole. Jak to máte se studiem?

Jsem ve třetím ročníku Sportovního gymnázia v Plzni. Mám individuální studijní plán a po návratu z turnajů v Portugalsku potřebuji dokončit do konce března první pololetí. Pak vyjíždím na další turnaje. Ještě bych chtěl doplnit, že jsem členem Akademie individuálních sportů Plzeňského kraje.