Jitka Molavcová: Práce pro děti mě vrací do dětství

Jitka Molavcová

MFF Juniorfest v letošním roce slaví své desáté jubileum. Festival se uskuteční od 4. do 11. listopadu hned v pěti městech Plzeňského kraje: Plzni, Domažlicích, Horšovském Týně, Dobřanech a Přešticích. Také letos převezmou cenu Zlatá rafička další dvě legendy české filmové a televizní tvorby – herec Jiří Lábus a herečka, zpěvačka a moderátorka Jitka Molavcová.

Hrála jste v mnoha televizních pohádkách, na kterou roli vzpomínáte nejraději?

Moc ráda vzpomínám na televizní pohádku O bílé paní. Bílé paní jsem rozuměla. Slavěna ze Slavětína se sice moc nevyspí, protože o půlnoci musí strašit, ale má dobré srdce, smysl pro humor a ještě ke všemu je zamilovaná. Co víc si strašidlo může přát? Nikdy nezapomenu na bouřku na hradě Helfenburg. Můj první natáčecí den, vlastně noc. Byla to strašidelná atmosféra, provázená hromy, blesky a přívalovým deštěm. Opravdu jsem se bála. Ještě že jsem měla kolem sebe tak báječné lidi. Jinak bych umřela strachy a musel by to hrát někdo jiný. Pohádky mám moc ráda a nepřeji si, aby mně někdo vymlouval sedmimílové boty, létající koberec, či proměnu zvířete v prince. Věřím, že pohádky jsou a že se stále dějí. A v té víře nejsem sama, jsou se mnou všechny děti.

Máte nějakou zajímavou vzpomínku, která se váže na moderování dětských pořadů?

Na dětské diváky jsem nikdy nezapomínala. Jsem jim věrná už 47 let. Odehrála jsem stovky představení po celé republice, natočila televizní i rozhlasové pohádky, večerníčky, nazpívala písničky, píšu pro ně pohádky. Nabídka moderovat Kouzelnou školku mě opravdu moc potěšila. Také ráda vzpomínám na Malé televizní kabarety. Práce pro děti mě vrací zpátky do mého dětství. A navíc se od nich i učím. Té bezprostřednosti, volnosti, upřímnosti. Děti mě někdy doslova odbourají. Nedávno jsem se například zeptala jedné holčičky, zda má doma nějaké zvíře a ona odpověděla: ,,Ano….tátu!“

Jaký je Váš oblíbený dětský film?

Miluju filmovou pohádku Pyšná princezna. Byla natočena podle jedné z nejkrásnějších pohádek Boženy Němcové Potrestaná pýcha. Zaujala mě svou lidskostí, citlivostí a nadějí. Jasně rozlišila dobro a zlo. Tuto pohádku jsem jako dítě viděla snad dvacetkrát. Princ Miroslav – to byla moje první láska. Byl něžný, moudrý, vtipný, galantní… ach jo.. Zde je na celém příběhu nejpozoruhodnější, že ten, kdo chce vládnout lidu, musí mu rozumět a milovat jej…

Co byste Juniorfestu popřála k 10. výročí? 

Gratuluji k první desítce života! Mnoho krásných setkání do dalších let, mnoho dobrých kamarádů! Těším se na 20. výročí Juniorfestu!