Jiří Pospíšil: Evropu si zbourat nenecháme, členství je pro nás výhodné ekonomicky i bezpečnostně

Už příští týden nás čekají evropské volby. Vy jste jedním z mála současných europoslanců, kteří mají vztah k Plzni a Plzeňskému kraji. Proč jste se rozhodl znovu kandidovat?
V Evropském parlamentu jsme dosáhli řady úspěchů, ale na mnoha věcech bude nutné pracovat dál. Nechci odcházet od rozdělané práce. Také chci bojovat za setrvání naší země v Evropské unii v době, kdy nabírají na síle populistické a euroskeptické strany, které chtějí po vzoru Velké Británie prosadit Czexit. Ten by měl pro naši zemi, která do EU vyváží 84 procent svého celkového exportu, fatální následky. Někdo se zkrátka musí postavit a říct: „Evropu si zbourat nenecháme!“. Díky Unii přece patříme do společenství západních zemí, nikoliv do sféry vlivu Ruska a Číny, což se bohužel někteří čeští politici snaží změnit.

S čím nejste spokojen, respektive na čem chcete nadále pracovat?
Za nevyřešenou považuji dvojí kvalitu potravin. Lidé bohužel stále nemají záruku, že šizené potraviny zmizí z českých obchodů. V Evropě nesmí existovat občané první a druhé kategorie. Pokračovat chci i v boji za práva zvířat. Například jako jediný Čech jsem členem skupiny europoslanců, kteří prosazují zrušení klecových chovů. Mezi velké výzvy pak patří zlepšení bezpečnostní situace, potírání terorismu, podpora podnikání a volného obchodu nebo zkvalitnění životního prostředí. Kvůli špatnému ovzduší v Česku za rok předčasně zemřou tisíce lidí. To se musí změnit a Unie v tom musí hrát klíčovou roli.

Do voleb vedete zajímavé uskupení několika subjektů nazvané Spojenci pro Evropu. Můžete ho čtenářům přiblížit?
Jedná se o koalici TOP 09, Starostů a nezávislých a řady regionálních uskupení. Podporuje nás i Strana zelených, Liberálně ekologická strana a celá řada dalších stran a hnutí z regionů. Z těch západočeských jsou to například Občané patrioti, kteří působí i v Plzni, nebo Karlovarská občanská alternativa s bývalým primátorem Karlových Varů Petrem Kulhánkem. Kromě známých tváří máme na kandidátce i celou řadu dalších velmi zajímavých osobností, z Plzeňského kraje je to například politolog Marek Ženíšek nebo starostka Kozolup Michaela Opltová, z dalších regionů třeba archeolog Pavel Pavel, který rozhýbal sochy na Velikonočních ostrovech, nebo děkanka Filosofické fakulty Univerzity v Hradci Králové Pavlína Springerová. Jsem velice rád, že se nám podařilo postavit takto silnou kandidátku.

Foto 2: Jiří Pospíšil jako správný milovník psů na Slavnostech svobody neodolal fotce se dvěma Československými vlčáky

Proč jste se rozhodli jít právě cestou koaliční spolupráce?
Chtěli jsme sjednotit středopravicové a proevropské subjekty, které mají zájem, aby Česko hrálo v Evropě aktivní roli. Společně máme větší šanci něco změnit, ovlivnit a prosadit. Poslední průzkumy, podle kterých máme volební potenciál až dvacet procent, ukazují, že jsme se vydali správnou cestou. Naopak subjekty, které se rozhodly pravici a proevropské síly drolit, se nemusí do Evropského parlamentu vůbec dostat. V jejich případě reálně hrozí, že propadnou hlasy proevropských voličů, což by byla obrovská škoda a voda na mlýn všem euroskeptikům a populistům.

V kampani jste vsadili na neotřelou kombinaci barev. Jaké jsou reakce voličů?
Odezva je určitě pozitivní. Jednoznačně největší úspěch má náš předvolební klip v duchu Pelíšků, ve kterém si zahráli i herci Eva Holubová a Jan Hrušínský, kteří nás tím podpořili. Natáčení jsme si všichni moc užili a jsme rádi, že se lidem klip líbí a nenudí je.

V Plzni se Jiří Pospíšil potkal se senátorem Jiřím Drahošem a jeho ženou a starostkou Kozolup Michaelou Opltovou (vpravo)

Kde vidíte hlavní výhody členství České republiky v EU?
Od začátku vstupu jsme z EU získali o 741 miliard korun více, než kolik jsme do EU odvedli. Díky evropským penězům vzkvétají naše města a obce, zlepšuje se infrastruktura, rostou investice do vědy a výzkumu. Padly bariéry pro vývoz našeho zboží na obrovský trh Unie. Naše členství ale samozřejmě není jen o penězích. Patříme díky němu do společenství států se stejnými hodnotami, jako je dodržování právního státu, demokracie a ochrana lidských práv. Pro zemi střední velikosti uprostřed Evropy je ale důležitý i moment bezpečnostních záruk. Na zemi, která je v EU a NATO, si zkrátka každý rozmyslí útočit.

Poslední dotaz. Co považujete za své největší europoslanecké úspěchy?
Určitě mezi ně řadím zbraňovou směrnici, u které se i díky mému tlaku, návrhům a úsilí podařilo zmírnit její dopady a přijmout záruky pro stávající držitele zbraní. Aktivně jsem hájil zájmy českých občanů v kauze dovozu závadného polského masa do Česka, kde jsem interpeloval Evropskou komisi. I díky tomu nakonec Česko nemuselo ustupovat od kontrol dováženého masa. Dokázali jsme vyjednat, aby lidé nemuseli platit povinné ručení za elektrokoloběžky, elektrokola nebo zahradní traktůrky. Velký dopad na běžný život lidí má určitě zrušení roamingu, navíc od poloviny května výrazně zlevní volání do zahraničí.