Jiří Mádl: V Plzni dokoukám filmy, které jsem přes rok nestihl

foto: Finále Plzeň

Stejně jako loni si nenechal ujít filmový festival Finále Plzeň herec, režisér a scénárista Jiří Mádl. V Měšťanské besedě v pátek večer uvedl v premiéře krátkometrážní film První akční hrdina, v němž si zahrál hlavní roli.

Jaké byly reakce plzeňského publika?
Úplně skvělé. Lidi to žrali, reagovali všude, úplně mi bušilo srdce. Já ty první projekce filmů hodně prožívám. Dost jsem si to užil.

foto: Finále Plzeň

Zdržíte se na festivalu a podíváte se na nějaké jiné filmy?
Finále Plzeň mám nejradši v tom, že si dokoukám filmy, které jsem přes rok nestihl. Považuji za takovou povinnost filmového profesionála, že zná, co se natočilo. Určitě se na něco kouknu. Ještě nevím na co, ale zůstanu tu do neděle.

Je tento festival něčím specifický?
Je pro mě specifický tím, že jen v Plzni si užiju svoje kolegy. Pořád jsem takový filmový externista, takže se moc s lidmi z branže nepotkávám, alespoň tedy mimo natáčení. Vlastně mám pocit, že trávím více času mimo umění, než v něm. Tady mám na kolegy čas. Ještě víc než na festivalu v Karlových Varech nebo ve Zlíně. Tady je to taková setkávačka.

Takže to v Plzni neberete jen jako koukání na filmy..
Finále Plzeň je skvělá rekapitulace. Dokoukám, co jsem nestihl, a můžu si tady popovídat. Mám pocit, že se tady dá zhodnotit ten filmový rok. To je hrozně příjemné.

Tušíte, po kolikáté jste na festivalu Finále Plzeň?
Ani nevím, kdy jsem tu byl poprvé. Možná už někdy v 16 letech, kdy jsem nakoukl do filmového průmyslu. Myslím, že třeba desetkrát už jsem tu byl.