Jednání o pořadateli festivalu Živá ulice přijde TOP 09 jako hloupá debata

Hloupou debatou se zdá plzeňským městským zastupitelům za TOP 09 jednání o tom, kdo se v příštích třech letech stane organizátorem letního festivalu Živá ulice. „Je to o tom, jestli to má dělat Plzeňák nebo Pražák,“ řekl na setkání s novináři šéf zastupitelů TOP 09 Michal Vozobule. Zmiňoval tak diskusi, zda bude festival v následujících třech letech pořádat – stejně jako dosud – pražská společnost ArtProm, nebo plzeňské uskupení 3P.

V září rada města na návrh komise kultury rozhodla, že i v letech 2017 – 2019 bude Živou ulici organizovat společnost ArtProm. Ale při schvalování peněz na říjnovém zastupitelstvu se jednání „zadrhlo“ zřejmě jakousi nedohodou v koalici a vyústilo to stažením bodu z programu schůze. Na čtvrtečním zastupitelstvu by se otázka Živé ulice měla opět projednávat. Zástupci TOP 09 se ale bojí, že bude téma staženo z jednání znovu.

„Stala se z toho hloupá debata,“ řekl Vozobule a prohlásil, že TOP 09 podporuje současné provozovatele, tedy společnost ArtProm. „Chceme, aby z toho nebyla ostuda a budeme pro, aby se téma Živé ulice na zastupitelstvu teď projednávalo,“ konstatoval. Čím déle se prý bude jednání protahovat, tím kratší bude doba na shánění umělců a zajištění kvalitního programu.

V čem je zásadní problém a komu pražská společnost ArtProm vadí, se ukáže až ve čtvrtek. Zvláštní je, že rada města si ArtProm nemohla vynachválit. Jejich návrh naplňuje podle náměstka primátora Martina Baxy (ODS) potřeby kultivace kulturní nabídky ve veřejném prostoru města s cílem připravit a vyzkoušet nové přístupy k tomuto druhu produkce. „Zdůrazňuje významné zapojení plzeňské kulturní scény a využívání otevřeného veřejného prostoru města. Živá ulice nadále zůstane příležitostí pro setkávání, rozvíjení kulturního života města a otevřenou platformou pro aktivní zapojení jak občanů města, tak plzeňských organizací včetně majitelů a provozovatelů restaurací, klubů a dalších gastronomických zařízení,“ řekl Martin Baxa na zářijové schůzi rady. Festival Živá ulice má podle něho být nadále multižánrovým festivalem, v dramaturgii chce společnost ArtProm klást důraz nejen na aspekt možné publicity, ale také na návaznost fundraisingu. Část programu plánuje společnost rozšířit pomocí různých institucí a nadací.

Organizátorům festivalu Živá ulice počítá radnice vyplatit 1,5 milionu ročně.