Jeden z nejpopulárnějších muzikálů dvojice A.L. Webber a T. Rice chystá plzeňské divadlo

Josef a jeho podivuhodný plášť / foto: Martina Root

Soubor muzikálu Divadla J. K. Tyla představí na Nové scéně zábavnou muzikálovou show pro všechny generace – Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, podle biblického příběhu o Jákobovi a jeho nejoblíbenějším synu Josefovi, v režii Gabriely Petrákové. Uvedením muzikálu navazuje DJKT na veleúspěšné Kočky stejného skladatele a navíc připomíná 50. výročí vzniku této prvotiny populární autorské dvojice Lloyd Webber – Rice, na jejichž kontě jsou takové hity jako Jesus Christ Superstar nebo Evita.

Muzikál Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť původně vznikl v roce 1968 v Londýně jako čtvrthodinové představení pro školní sbor, které ale mělo takový úspěch, že k němu autoři postupně připisovali nové a nové písně. V roce 1971, tedy v době, kdy Lloyd Webber s Ricem již slavili úspěch se svou rockovou operou Jesus Christ Superstar (1969), se Josef prodloužený na dvaatřicet minut rozšířil i do Spojených států. Nesmírně populární se stal v 70. a 80. letech především na školách a univerzitách v Anglii i USA. V průběhu let tak autoři pop kantátu rozpracovali na dvouhodinovou show v dimenzích muzikálu superlativů, která se v dnešní celovečerní podobě poprvé představila v roce 1991 v Londýně. „Josef je zábavný a optimistický muzikál plný hravé a melodické hudby nejrůznějších stylů od rokenrolu a diska až po reggae.,“ doplňuje dramaturg Pavel Bár.

Příběh podle starozákonní legendy o Jákobovi, jeho nejoblíbenějším synu Josefovi se schopností vykládat sny, zrádných bratrech a jednom úžasném pestrobarevném plášti nastuduje v Plzni režisérka a šéfka souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Gabriela Petráková, jež režírovala i úspěšné ostravské uvedení v roce 2012, s využitím zdařilého českého překladu textaře a libretisty Michaela Prostějovského. „Josef je jeden úžasný biblický příběh v rytmu rock ‚n‘ rollu se skvělými melodiemi, plný humoru i ponaučení. Herce i diváky baví přesně 50 let, ačkoliv vypadá, že vznikl včera,“ komentuje muzikál Prostějovský, který je známý především jako autor českých verzí libret k takovým muzikálovým hitům, jako je Jesus Christ Superstar, Evita nebo Cats (Kočky), ale také jako autor písňových textů pro přední české interprety (Šípková Růženka, Řekněte, odkud vás znám, Podej mi ruku a projdem Václavák, Když písně lžou).

V titulní roli Josefa se představí mladý člen souboru Pavel Klimenda, který se několik let věnoval párovému akrobatickému rock ‘n‘ rollu, v němž se stal třikrát juniorským mistrem České republiky. Plzeňští diváci ho mohou znát například jako Prcka ve West Side Story, Tobiase ve Sweeney Toddovi, Ethana v Donaha! či prince Davida v pohádce Co takhle svatba, princi? „Josef je pro mě velká příležitost, poprvé mi totiž byla do rukou svěřena titulní role. Schválně jsem se nedíval na filmovou verzi muzikálu, abych nic nekopíroval. Výhodou pro mě je, že role Josefa je celozpívaná, na druhou stranu ale bude obtížné zachovat pravdivost sdělení příběhu a zároveň ztvárnit dospívání rozmazleného Josefa v rozumného, pokorného a milujícího syna a bratra,“ přibližuje svou roli Pavel Klimenda. Postavu vypravěčky, která společně s dvacetičlenným dětským sborem provází celým dějem, ztvární Kateřina Falcová.

Pro Plzeň nezvyklý bude způsob obsazení role Farona – jeho představitelé se totiž budou měnit po zhruba půlročních časových úsecích. V aktuální sezóně tak tuto postavu alternují Tomáš Savka a Petr Vondráček, od sezóny příští se ale diváci mohou těšit i na dalšího hosty. „Postavu Faraona, kterého v Josefovi hraji, jsem už vytvořil v obnovené premiéře ostravského nastudování v roce 2016 a jsem nadšený, že si ji mohu zopakovat. Ve chvíli, kdy se Faraon objevuje na scéně, se z divadelního představení stává skutečná show – je v tom nadsázka, humor a správná muzika,“ podotýká Tomáš Savka.