Jeden svět v Plzni navštívilo téměř tři tisíce diváků

V pátek skončil festival Jeden svět v Plzni. Pořadatelé hlásí čtyři beznadějně vyprodané projekce a dohromady téměř tři tisíce diváků. Dokumentární filmy s lidskoprávní tematikou se ale budou promítat v Plzeňském kraji i v následujícím období. Festival se na začátku dubna přesouvá do Sušice a v Plzni pokračují projekce festivalových filmů až do léta v Univerzitní kavárně Družba.

„Přes sto diváků bylo hned na zahajovacím filmu Nerodič o podobách současné rodiny. Vyprodáno bylo i na dokumentu Hranice práce o práci v mizerně placených zaměstnáních v ČR, filmu Čističi ukazujícím práci lidí, jejichž úlohou je hledat a mazat nevhodný obsah internetu a také snímku Za hranicemi možností o neuvěřitelném drilu v moderní gymnastice,“ vypočítává Andrea Vernerová, hlavní koordinátorka plzeňské části festivalu z regionální pobočky společnosti Člověk v tísni. Ta doplňuje, že zájem vyvolali nejen dokumentární filmy, ale i akce doprovodného programu. Organizátoři návštěvníkům nabídli debatu o fungování současných médií, výstavu o problémech s nedostatkem vody v některých částech světa, ale například i výměnný bazar oblečení. Diváci oceňovali také diskuse po filmech, do kterých organizátoři zvali režiséry dokumentů a odborníky k tématu filmu.

Vedle programu pro veřejnost festival nabídl i dopolední projekce pro školy. „Pedagogové nemusí využívat pouze nabídky v rámci festivalového týdne. Naše společnost učitelům nabízí různé dokumenty pro doplnění výuky v rámci programu Jeden svět na školách,“ upozorňuje Aleš Kavalír, ředitel regionální pobočky společnosti Člověk v tísni. Čekat na další ročník ale nemusí ani dospělí příznivci dokumentů o lidských právech. „Kdokoli z nás se totiž může stát promítačem a pro přátele uspořádat projekci filmu na svém pracovišti, v oblíbené restauraci, nebo i doma v obýváku, a to díky projektu Promítej i ty!,“ uzavírá Andrea Vernerová. Z této nabídky budou čerpat v Univerzitní kavárně Družba (Sedláčkova ul., Plzeň), kde projekce dokumentů poběží každou druhou neděli až do prázdnin.