Jeden svět v Sušici navštívilo bezmála 900 diváků

Prostor projekce Azurová

V Sušici se uskutečnil první ročník první ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Festivalový tým hlásí téměř 900 diváků. V Plzeňském kraji tím letošní Jeden svět skončil, ale na několika místech v republice je možné ještě tento týden na projekce vyrazit. Program složený z tuzemských i unikátních světových snímků doprovodila série debat se zajímavými hosty, výstava a závěrečný koncert. Největší návštěvnost mělo slavnostní zahájení festivalu v sušickém kině. To bylo spojeno s promítáním snímku Mečiar o vlivu premiéra Vladimíra Mečiara na Slovensko v devadesátých letech.

„Velkou radost máme z vyprodaného snímku Azurová o dopadech lidské činnosti na ekosystém oceánů a o možnostech, jak moře před námi samými chránit. Kapacita sálu téměř nestačila,“ zmiňuje Sarah Sofia Huikari, koordinátorka sušické části festivalu z regionální pobočky společnosti Člověk v tísni. „Z ankety vyplynulo, že většina návštěvníků vyrazila na projekce opakovaně. Jedna návštěvnice, která byla téměř na všech projekcích, mi dokonce po promítání závěrečného snímku Hranice práce vzkázala, že v pořádání festivalu musíme určitě v následujících letech pokračovat,“ doplňuje s potěšením Huikari.

Kromě programu pro veřejnost proběhly v dopoledních hodinách i čtyři projekce pro školy. Školní projekce byly velmi úspěšné, podle  průzkumu studenti zažili atmosféru filmového festivalu úplně poprvé. Dopolední projekce navštívilo celkem 619 žáků a studentů. Přijeli žáci nejen ze Sušice, ale také z Hrádku u Sušice, Žichovic, Velhartic, Hartmanic a Kolince. Velký ohlas vyvolaly i doprovodné akce. Diváci se aktivně účastnili diskusí s odborníky na různá témata, které probíhaly po každém promítnutém dokumentu. Pozitivní ohlasy vyvolal i závěrečný koncert kapely Banana Split a Jeho Moralisté. Návštěvníci ocenili výběr prostředí pro pořádání koncertu, který se uskutečnil v industriální hale Maximhall, ale i obsažnost textů a celkovou atmosféru.