Ulice centra oživí sochy

foto: V. Čermák

Sochařský festival Sculpture Line 2019 opět promění ulice, náměstí a jiná veřejná prostranství v otevřené galerie. Festival, jehož motto zní „Sochy oživují města, města dávají život sochám“, potrvá od června do konce měsíce září.

První dva ročníky festivalu proběhly v Praze. Při třetím ročníku bylo rozšířeno jeho působení na Plzeň, přičemž čtvrtý ročník v roce 2018 již zasáhl celou Českou republiku a vykročil také za hranice do prostoru dalších zemí Evropské unie. Sochy rozsáhlé řady autorů si tak mohli diváci užít vedle Prahy také v Plzni a v dalších deseti městech. Velkým úspěchem  pak byla expozice v hlavním městě Lucemburska v Lucemburku a rozsáhlá a mimořádně vydařená spolupráce s festivalem Nord Art v severoněmeckém Büdelsdorfu.

„Včera jsme instalovali jako první sochu, závěsnou sochu Veroniky Psotkové s názvem „Malé prádlo“ v ulici Bedřicha Smetany. Návštěvníci se v rámci našeho města mohou dále těšit například na díla Kurta Gebauera, Václava Fialy, Jana Dostála nebo Štefana Margoče. K vidění bude i dílo plzeňského sochaře Benedikta Tolara,“ říká Andrea Buriánková, regionální ředitelka festivalu.

Veronika Psotková, je autorkou řady figurálních soch, drátěných plastik a objektů. Její tvorba je založena na principech realistického figurálního sochařství. V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun. K Plzni, kde už vystavovala před dvěma lety, má vřelý vztah.

Mezi exponáty plzeňského festivalu budou i ukázky avantgardnější a méně obvyklé práce, což reprezentuje např. Jan Dostál s jeho plastikou „Tři“, která vznikla modelací plechového hranolu trojitým pádem z výšky 140 metrů. Socha bude umístěna v Křižíkových sadech v Blízkosti Galerie Masné krámy.

Více fotek z instalace najdete v naší galerii.