Jako první chce gymnázium v Rokycanech nabídnout výuku v angličtině

Gymnázium Rokycany - ilustrační foto

Výuku v anglickém jazyce připravuje rokycanské gymnázium jako vůbec první střední škola zřizovaná Plzeňských krajem. Gymnázium tak reaguje na zvýšenou poptávku rodičů, kteří chtějí, aby jejich děti v budoucnu studovali na zahraničních vysokých školách. Výuku v angličtině zahájí škola už v roce 2020. Informovala o tom náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová (Koalice pro Plzeňský kraj). Radní kraje už schválili záměr, aby si kraj mohl naplánovat v rozpočtu finanční nároky.

S výborným nápadem, jak dále posílit kvalitu gymnaziálního vzdělávání mimo krajské město přišel ředitel gymnázia, který je rok ve funkci. „Chystáme se tam zavést IB program, tedy dvouleté studium v angličtině s mezinárodní certifikovanou maturitní zkouškou z několika vymezených předmětů,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana Ivana Bartošová. Kraj musí sehnat garanty odborné výuky a certifikovat program organizací International Baccalaureate, která od roku 1968 zastřešuje země EU i USA.

Rokycanské gymnázium umožní svým studentům v rámci prestižního mezinárodního projektu bezproblémový přechod na zahraniční vysoké školy. „Může to být příklad i pro jiné školy. Zásadně to zvedne prestiž gymnázia, protože spousta dětí má cíl studovat v zahraničí bakalářské nebo magisterské studium,“ konstatoval hejtman Josef Bernard (ČSSD).

Bude se jednat o dvouletou výuku na standardním všeobecném gymnáziu. Děti budou mít možnost vybrat si sedm předmětů v angličtině z celého spektra podle toho, na jakou vysokou školu mají namířeno. Mezinárodní maturitu lze složit ve 146 zemích světa. V ČR se do ní nejvíce zapojují soukromá gymnázia. Její výsledek uznávají univerzity po celém světě, včetně těch nejprestižnějších, na některých nahrazuje přijímací zkoušky. Mezinárodní maturita láká stále více českých studentů, i když je mnohem těžší, než ta státní.