Jak zásobit kosmonauty na dlouhém letu vodou a vzduchem? Napoví Hvězdárna a planetárium Plzeň

foto: Hvězdárna a planetárium Plzeň

Ve středu 2. dubna 2014 se plzeňská veřejnost může těšit na zajímavou přednášku Petra Tomka z Kosmoklubu, při které vysvětlí, jak je těžké napodobit pozemské podmínky v malém na kosmické stanici a co vše museli vědci na Zemi prozkoumat, než mohli uzavřený pozemský systém alespoň zčásti využít na kosmické stanici.

Jak zásobit posádku kosmické lodě na dlouhé cestě jídlem, vodou a vzduchem? Už dlouho zkoumají kosmické agentury zvláštní řešení jak napodobit uvnitř lodě ekosystém celé planety. Přednáška se pod názvem Uzavřené ekosystémy se koná Velkém klubu v suterénu plzeňské radnice. Začátek je v 19 hodin. Vstupné pro dospělé 30 Kč, pro studující, mládež, důchodce a ZTP 20 Kč, členové Astronomického klubu a České astronomické společnosti zdarma. Přednášet bude Petr Tomek, člen Kosmoklubu, bloger a autor bestselleru Ztracený Měsíc či knihy Láska, sex a Vesmír.

Další přednáška se ve Velkém klubu plzeňské radnice bude konat ve středu 16. dubna 2014. O nebezpečných tělesech kolem naší Země a možnostech srážky s nimi bude přednášet Petr Scheirich z Astronomického ústavu AV ČR.