Jaderná expozice v Techmanii nahlíží pod povrch předsudků

foto: Techmania

V prostorách plzeňského science centra Techmania byla otevřena dočasná expozice věnovaná příběhu jaderné energie. Statické i interaktivní exponáty doplní především cyklus přednášek pro školy a veřejnost, který bude probíhat až do konce května.

„Spolu s Techmanií a dalšími partnery chceme povzbudit studenty i širokou veřejnost v tom, aby si utvořili vlastní názor na konkrétní aspekty jaderné energetiky a o celé problematice získali bližší představu. Ukazujeme mýty a nepravdy s jadernou energetikou spojené, což našim návštěvníkům posléze umožňuje snadněji odlišit fakta od tendenčních klišé,“ vysvětluje ing. Jan Zdebor ze společnosti ŠKODA JS a.s., který je duchovním otcem a jedním z realizátorů projektu.

Příběh jaderné energie v Techmanii sestává z cyklu přednášek a z interaktivní výstavy. Přednášky, koncipované jako populárně-vzdělávací cyklus pro školy a veřejnost, se budou věnovat účinkům radioaktivního záření, palivovému cyklu, dopadům jaderné energetiky na životní prostředí nebo příčinám, průběhu a následkům katastrofy v japonské Fukušimě. Zatímco přednášky jsou nabízeny zdarma, vstup do expozice je zpoplatněn dle běžného ceníku Techmanie. Na ní si návštěvníci prohlédnou např. modely reaktorů a kontejnerů na použité palivo, zkusí si práci s měřičem radioaktivity, poznají princip Mlžné komory nebo simulované zařízení polohorké komory.

Populárně-vzdělávací projekt Příběh jaderné energie vznikl díky partnerství společnosti ŠKODA JS a.s., Techmania Science Center a CENEN – Czech Nuclear Education Network. Jeho aktuální, již čtvrtý ročník, probíhá ode denška až do konce května právě v prostorách nového plzeňského science centra. Harmonogram přednášek je dostupný na www.techmania.cz, kde je rovněž možné se na ně zdarma registrovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here