Internetový podvodník se vydával za britského lékaře, ženu obral o statisíce

Ilustrační foto

Obětí internetového podvodníka, který se na sociálních sítích vydával za britského lékaře ve službách OSN a lákal z důvěřivých žen peníze, se stala žena (58) z Rokycanska. Než žena zjistila, že naletěla zločinci, který jí sliboval společnou budoucnost, poslala mu na účet postupně 260 tisíc korun. Podobný případ už vyšetřují kriminalisté z Prostějova, kteří teď převzali i tento aktuální z Rokycanska.

Podvodník si pozornost ženy získal báchorkami o své účastni zahraničních misích OSN, kde pracuje jako lékař. Vydával se vdovce, který má ve své péči nezletilou dceru. „Oznamovatelka uvedla, že spolu komunikovali v českém jazyce, neboť měl dotyčný studovat v Čechách. Jeho čeština prý ale vypadala, jako by používal překladač. Asi po týdnu komunikaci s tímto mužem sama ukončila,“ uvedla mluvčí policie Dagmar Jiroušková.

Přibližně po měsíci ženu opět přes sociální síť kontaktoval cizinec, opět se vydával za lékaře hovořícího špatnou češtinou, ale vystupoval pod jiným jménem než v prvním případě. Oznamovatelce bylo divné, že se na profilu nového virtuálního přítele nacházely stejné fotografie jako v prvním případě a že i tento muž má obdobný životní příběh jako její předchozí virtuální známost. Rozhodla se ale, že vyčká, jak se celá situace vyvine. Asi po dvou týdnech muž komunikaci ukončil.

Po několika dnech se znovu ozval a začali si opět psát. Po nějaké době začali plánovat společnou budoucnost a komunikace mezi nimi začala být intimnější. Aby byla celá situace důvěryhodnější a emotivnější, začala s oznamovatelkou komunikovat i údajná dcera dotyčného muže. Společně pak na oznamovatelku vyvíjeli citový nátlak. „V souvislosti s plánováním společné budoucnosti požadoval virtuální přítel, aby žena uhradila příslušným společnostem výdaje spojené se zajištěním sňatku a s vytvořením společného účtu, aby mohla čerpat finance pro případnou další péči o nezletilou dceru v případě, že by se lékaři na misích něco stalo. Poškozená tak postupně zaslala celkem 260 000 korun, které navíc musela směnit na bitcoiny,“ popsala další pokračování případu policejní mluvčí.

Že není něco v pořádku ženě došlo v době, kdy se jí přítel opakovaně dotazoval na to, zda peníze již zaslala na společný účet. Další indicií podvodného jednání bylo i to, že ji kontaktovala společnost, které poslala finanční prostředky na vytvoření společného účtu, s tím, že došlo ke komplikacím spojeným s převodem finanční hotovosti ze společného účtu na její účet v České republice. Na základě toho podvedená žena celou věc oznámila rokycanským kriminalistům. Ti zjistili, že obdobným případem zabývají již prostějovští kriminalisté, a tak jim případ z Rokycanska postoupili.