I české včely volají o pomoc. Unie nám na to letos přispěje třiceti miliony

ilustrační foto / plzen.cz

Europoslanci ze západních Čech, biologovi Pavlu Pocovi (ČSSD), se podařilo do unijního rozpočtu na rok 2018 zařadit dvě významné položky na ochranu životního prostředí a zdraví. Obě se týkají ochrany včel a peníze na to mohou získat i čeští včelaři. Na podání žádostí o dotace mají ještě zhruba měsíc. Pavel Poc o tom informuje na svém webu.

Pavel Poc

Včely jsou nejvíce ohroženy nemocemi jako je varroáza nebo včelí mor. Uškodit jim mohou ale i změny v jejich prostředí. „A tady přichází na scénu člověk a s jeho činností spojené klimatické změny, invazivní druhy, změny v krajině nebo přílišné používání pesticidů. Právě poslední zmíněné používání pesticidů, především v intenzívním zemědělství, ohrožuje životaschopnost včelstev a ostatních opylovačů. Pesticidy likvidují takzvané škůdce šmahem a hubí tedy i včely, následkem je tzv. syndrom zhroucení včelstev,“ vysvětluje Pavel Poc.

Až 76 % produkce potravin v Evropě závisí na opylování, včely jsou tedy naprosto nepostradatelné pro naši potravinovou bezpečnost. Člověk je na vrcholu potravního řetězce a je tak zcela závislý na opylování, bez něj v přírodě nepřežije. „Albert Einstein kdysi řekl, že až uhyne poslední včela, zbývají lidstvu zhruba čtyři roky. V Číně ubývá včelstev tak radikálně, že se tam museli uchýlit k umělému opylování lidmi se štětečky. Nesmíme dovolit, aby to u nás došlo tak daleko,“ varuje europoslanec.

Pavel Poc se včelám věnuje v Evropském parlamentu již několik let. Nyní se zaměřuje především na téma neonikotinoidů a také na působení glyfosátu, aktivní látky nejpoužívanějšího herbicidu. Nový evropský projekt, který Poc prosadil, bude pesticidy a jejich výskyt v krajině podrobně zkoumat a monitorovat jejich vliv na zdraví včel. V rozpočtu projektu je k dispozici 31,8 milionů korun s mírou spolufinancování 60 %. Zájemci o dotaci mohou podávat přihlášky do 15. května přes stránky Evropské komise.