Hygienici opět povolili koupání v koupacím jezírku ve Škodalandu

Koupací jezírko ve Škodalandu.

Úderem desáté hodiny bylo dnes opět uvedeno do provozu koupací jezírko v areálu Škodaland, které předtím nechali hygienici z technických důvodů uzavřít. Jezírko bylo nevhodné ke koupání. Důvodem byly naměřené zvýšené hodnoty mikrobiologických ukazatelů a zvýšený rozvoj sinic. Koupání v takové vodě mohlo představovat zdravotní riziko.

„Se souhlasem Krajské hygienické stanice v Plzni se mohou návštěvníci Škodalandu opět v jezírku koupat,“ potvrdil Miroslav Knotek, pověřený vedoucí oddělení organizačního a tiskového oddělení MO Plzeň 3. Vodu v jezírku se podařilo upravit tak, že již splňuje všechny požadované hygienické normy. Koupání ovšem nedoporučují odborníci ani v přehradě České údolí. Průhlednost vody je tam podle měření Povodí Vltavy jen 45 centimetrů.

Žádná rizika zatím nehrozí v dalších venkovních koupalištích, která hygienici sledují. Všechna mají vodu vhodnou ke koupání a bez zdravotních rizik, pouze na několika místech může mít voda nižší průhlednost. To se týká například i plzeňské rybniční soustavy, kde jsou například v Boleveckém rybníku vodní rostliny. V lokalitě Radost na přehradě Hracholusky je podle hygieniků mírně zvýšená hodnota chlorofylu. Dobré podmínky jsou naopak stále na přehradě u hráze, kde je průhlednost vody do tří metrů. Kvalitní vodu má koupaliště v Rokycanech, Plané a v Tachově. Vhodné ke koupání jsou i koupací biotopy v Dobřanech a v Blovicích.