Hudební program na Slavnostech svobody: Swing, jazz, rock, ale i lidovky

foto: Město Plzeň

Nedílnou součástí oslav osvobození je také velký hudební doprovodný program. Na náměstí Republiky v Plzni se od pátku 3. května do neděle 5. května představí několik skupin a kapel. Zastoupeny budou nejrůznější žánry.

Hudební program na náměstí Republiky zahájí v pátek 3. května od 18 hodin Big Band Konzervatoře Plzeň, v jehož repertoáru jsou jak skladby klasického swingu, tak i moderního jazzu až po kompozice rockové a jazzrockové. Od 20 hodin Big Band vystřídá Plzeňská filharmonie pod vedením Chuhei Iwasakiho a s programem, který bude průsečíkem české a americké klasické, jazzové i populární hudby. Vyvrcholením se má stát společné vystoupení filharmonie s bluegrassovovou skupinou Malina Brothers.

Sobotní časné odpoledne zpříjemní produkce Junior orchestru, který působí při Základní umělecké škole B. Smetany v Plzni a tvoří ho na 60 mladých muzikantů. V jejich podání zazní filmová, muzikálová a symfonická dechová hudba. Posléze jej vystřídá kapela Five Rivers Blues Band složená z Plzeňanů, Ivana Audese, Jana Šobra, Luboše Muchny a Miloše Novotného, která pravidelně hostuje v pražském renomovaném klubu Jazzdock. Repertoár kapely tvoří skladby známých bluesrockových velikánů, jako je například Jimi Hendrix, B. B. King, Roben Ford, ale také skladby vlastní. Pilsner Jazz Band, který si za deset let své existence stačil vydobýt své místo v oblasti českého tradičního jazzu a swingu, vystoupí v 16.30 h. Tento osmičlenný plzeňský orchestr se zaměří na „zlatou éru“ jazzu, tedy dixieland a swing, ale pro pestrost nebude chybět v jejich repertoáru boogie-woogie, blues nebo standardy latin-jazzu. Před populární českou skupinou Čechomor s nápaditým aranžmá a osobitou interpretací hudby, jejímž základem byly a jsou lidové písničky, zahraje New Time Orchestra, brněnská kapela s unikátním mixem světové hudby, jazzu, swingu a filmové muziky. S ní si zazpívá česká populární herečka a zpěvačka, držitelka Thálie a vítězka první řady show Tvoje tvář má známý hlas Hana Holišová.

V neděli přivítá část konvoje vojenských historických vozidel, který na náměstí Republiky přijede kolem půl dvanácté, známý Soubor písní a tanců Jiskra. Od roku 1958 se věnuje zpracování folklorního materiálu z jihozápadních Čech. I letos návštěvníkům předvede tradiční lidovou muzikou spojenou s tancem. Odpolední čas hudebně zpestří Eddie Edward & Friends, kapela nemající v současnosti na naší hudební scéně obdoby, a hudební skupina Marien z Pardubic, která patří k nejvýraznějším tvářím nastupující generace v žánru folkové, country a trampské hudby. Závěr hudební produkce na náměstí Republiky bude patřit známému Hradišťanu s Jiřím Pavlicou.