Hudební klub zachvátil požár. Složky IZS vyjížděly na největší taktické cvičení

foto: HZS PK

Ve středu 6. září 2017 v poledne odstartovala v Plzni pravidelná zkouška sirén jedno z největších a nejnáročnějších taktických cvičení složek IZS letošního roku, během kterého si na 400 lidí vyzkoušelo zásah při požáru v hudebním klubu – zhruba polovina jako zasahující a asi 150 osob v roli figurantů.

foto: HZS PK

„Pro účely cvičení byl zvolen hudební klub GOETHE´S MEFISTO.  Tento klub se nachází v podzemí bytového domu. Takové prostory jsou obecně pro požární zásah velmi komplikované. V zasaženém prostoru se hasiči musí potýkat s nebezpečím ztráty orientace, dále se silným zakouřením a vysokými teplotami z důvodu problematického odvětrávání. Zároveň hasiči musí obzvlášť pečlivě monitorovat vrchní patra, protože ze sklepa se požár snadno šíří do celé budovy a toxický kouř ohrožuje velký počet osob. Náročná bývá zpravidla i evakuace. Únikové cesty jsou omezené a snadno vypukne panika,“ uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

V šatnách nočního klubu byl nasimulován požár po výbuchu pyrotechniky. V důsledku toho hořící fragmenty poranily návštěvníky a zapálily oblečení uložené v šatně klubu. Zasahující museli zachránit a ošetřit asi 70 osob, převážně popáleniny, intoxikace kouřem, zlomeniny a pohmožděniny.

foto: HZS PK

Zasahujícím ztížili záměrně zásah i samotní figuranti. Převážná část figurantů byli studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol, doplnili je zaměstnanci HZS Plzeňského kraje. Psychologové je poučili, jak vypadá chování při panice, a figuranti se do svých rolí vžili poctivě. Někteří z nich simulovali i rodiče a příbuzné obětí. Zasahující si tak museli poradit i s poskytnutím první psychosociální pomoci.

Cvičení se zúčastnilo asi 35 profesionálních hasičů ze všech plzeňských stanic (Košutka, Slovany, Střed) a zhruba stejný počet dobrovolných hasičů z Plzně a okolí (Bílá Hora, Bolevec, Božkov, Doubravka, Koterov, Křimice, Litice, Skvrňany). Za Zdravotnickou záchrannou službu Plzeňského kraje se cvičení zúčastnili na tři desítky záchranářů z výjezdových základen Bory, Lochotín, Doubravka, Koterov, Wenzigova a Rokycany. Do taktického cvičení byly nasazeny tři desítky policistů z řad dopravní, pořádkové a kriminální policie a deset strážníků.

Více fotek najdete zde.