Hrozí, že bolevecké rybníky zmizí? Kdyby nezapršelo, tak to je možné, říká odborník

Bolevecké rybníky patří mezi hojně navštěvovaná místa a to nejen o letních měsících. V poslední době se z nich vytratilo hodně vody. Podepsalo se na tom podnebí i přiblížení městské civilizace. Inženýr Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně promluvil o dávné i současné situaci.

Už v patnáctém století vznikla rozsáhlá bolevecká soustava rybníků, proč tomu tak bylo?
Rybníky vznikaly kvůli chovu ryb. V tehdejší době to byla poměrně zajímavá činnost, hospodářská a podnikatelská. Městští radní se sešli a vykoupili pozemky v bolevecké soustavě. Plno těch pozemků tehdy patřilo místním sedlákům. Měli tam pole. Radní tam pak začali stavět rybníky pro chov ryb, pro podnikatelskou činnost.

Dříve obsahovala bolevecká soustava rybníků hodně vody, kde se brala?
Bolevák měl kdysi v historii dva solidní přítoky. První byl Bolevecký potok, který šel přes rybníky, a druhý byl potok z Malého Bolevce. Postupem času začal být potok mezi rybníky téměř nevýznamnou vodotečí. V současné době tam není ani půllitrový průtok. Potůček z Malého Bolevce byl bohužel při výstavbě sídliště postupně sveden do kanalizace. Dnes je tam jen pozůstatek koryta.

Jaký je stav vody v rybnících?
Bolevecké rybníky jsou vlastně nebeské rybníky. Jsou závislé na tom, co spadne z nebe. Neteče tam žádný stabilní tok. Také byly dotované z podzemní vody. Poslední dva roky pozorujeme, že zřejmě ta podzemní voda zaklesla hlouběji. Už se vyčerpaly podzemní rezervoáry. Vody je stále méně a méně.

Máme se bát, že rybníky vyschnou?
Souvisí to s podnebím, které tady je. Za letošní rok žádná významná dotace dešťových srážek nebyla. Všechny deště ani do těch rybníků nedotekly. Pokud by to mělo takhle dále pokračovat, tak se můžeme dožít i toho, že nám Bolevák vyschne. Nerad bych tohle šířil, protože si myslím, že to tak nebude. Věřím, že přece jenom zaprší a zase se ta bilance vyrovná.