Hrdinové Plzně v akci. Všechny záchranné složky ukáží veřejnosti na jednom místě, jak fungují

foto: město Plzeň

Ukázky zásahu u dopravní nehody, zadržování pachatelů, vyproštění osob a další zajímavosti. Nejen to uvidí návštěvníci historicky prvního ročníku akce Hrdinové Plzně. V Depu 2015 se 7. září představí všechny složky IZS.

Hrdinové Plzně jsou novým formátem tradičního Dne s IZS, který pořádá město Plzeň prostřednictvím svého odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení. „Jsem hrdý na to, že jsme vymysleli a připravili tento projekt. Jsem přesvědčený o tom, že složky IZS jsou pro život v našem městě nezbytné. Hodně se ukazuje, že fungují na 100 procent. Je to pro nás opora a jistota,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

Oproti minulým ročníkům se ten letošní uskuteční o víkendu, aby akce byla dostupná pro co nejširší veřejnost. „Chceme uspořádat divácky atraktivní akci s bohatým doprovodným programem, která je určena především rodinám s dětmi. Snažíme se touto poutavou formou veřejnosti představit všechny složky integrovaného záchranného systému, jejich záslužnou a náročnou práci a ukázat techniku a vybavení, se kterým pracují,“ doplnil radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

Konkrétně hasiči představí kromě tradičních ukázek ze své zásahové činnosti zejména chytrá řešení a vývojové novinky, jako jsou například chytrý hasičský oblek a chytré rukavice. K dispozici návštěvníkům bude i Centrum robotiky. „Nové technologie nám naši práci v posledních letech významně usnadňují, v Plzni velmi dobře spolupracujeme se Západočeskou univerzitou a Správou informačních technologií města Plzně na vývoji chytrých řešení pro potřeby hasičů, které jsou na světové úrovni. Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost si některá z těchto řešení vyzkoušet na vlastní kůži,“ vysvětlil ředitel plzeňských hasičů Pavel Musil.

Policisté připravili pro diváky ukázky výcviků zásahové jednotky a psovodů s jejich služebními psy.  „Naši kolegové návštěvníkům předvedou nejen různé zákroky například při zadržení pachatele, ale i nejnovější techniku či jedinečnou sbírku zbraní,“ doplnil ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Pavel Krákora.

Společný zásah u dopravní nehody i se simulací vyprošťování osob z havarovaného vozu a následný transport do nemocnice předvedou všechny složky IZS. „Plzeňští záchranáři spolu s hasiči navíc předvedou činnost při podezření na výskyt vysoce nakažlivé nemoci. Návštěvníci se mohou také seznámit s Automatizovanými externími defibrilátory, které jsou v Plzni instalovány již na mnoha místech,“ sdělil zástupce Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Martin Brejcha.

Podle vedoucího Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Aleše Průši se akce zúčastní také Správa informačních technologií, která ukáže veřejnosti drony, jenž pomáhají při mimořádných záchranných akcích, Městská policie Plzeň či Vodní záchranná služba.

Na celou akci naváže také interaktivní výstava „Já, hrdina“ určená především dětem na základních školách. Půjde o 4 měsíce dlouhou interaktivní výstavu. Pro děti z 5-12 let, ale své si najde i dospělí. „Jde o interaktivní hřiště, hlavním sdělením je: zareaguj a zavolej na správné číslo. Výstava bude jak pro školy, tak pro veřejnost,“ dodal ředitel Plzně 2015 Jiří Suchánek.