Hrdinové. Zachránili život muži, který zkolaboval při jízdě na kole

Zachránci a muž, kterému zachránili život. Zleva: Jiří Cabrada, Václav Pivnička a David Jurča. Foto: město Plzeň

Příslušníky z řad státní i městské policie, záchranářů, hasičů a občanů, kteří za svoji obětavost, statečnost a pohotovost ocenilo město Plzeň. Mezi nimi jsou například David Jurča a Jiří Čabrada, zachránci cyklisty, jenž zkolaboval na konečné stanici 30 na Košutce. Zahájili u něho bezodkladnou resuscitaci, čímž mu zachránili život.

Ocenění byli například příslušníci hasičského sboru a policisté, kteří zasahovali u červencového požáru v panelovém domě v Brněnské ulici v Plzni na Vinicích. Za poskytnutí první pomoci sraženému cyklistovi v Plzni Doubravce pak obdržel ocenění policista mimo službu Petr Neumann, lékaři a záchranáři, kteří asistovali u domácího porodu (Jiří Chvojka společně s Jakubem Sunkovským, Davidem Cermanem a Danem Procházkou), strážníci Artur Tereščenko, Ondřej Polata a Michael Schovánek zase obdrželi ocenění za záchranu starších manželů v bytě na Borech a strážníci Luděk Kotyl a Pavel Strnad za záchranu starší ženy na Lochotíně, která upadla a zůstala ležet doma na podlaze.

Město ocenilo také hrdiny z řad veřejnosti. Dne 17. května vyrazil vášnivý cyklista Václav Pivnička na svou obvyklou trasu na kole. Na konečné stanici autobusu číslo 30 na Košutce však náhle zkolaboval, spadl z kola a došlo u něj k zástavě srdce. Naštěstí v tu chvíli jel autem okolo pan David Jurčo, který vše viděl, neváhal, zastavil vůz a okamžitě muži přispěchal na pomoc a zahájil u něj bezodkladnou resuscitaci. Během pár minut se k němu přidal i pan Jiří Čabrada a společně prováděli masáž srdce až do příjezdu rychlé záchranné služby. Díky těmto dvěma mužům se dnes Václav Pivnička začíná vracet k jízdě na kole. Na návrh Václava Pivničky ocenilo město Plzeň Davida Jurču a Jiřího Čabradu za jejich osobní nasazení, pohotové jednání a ochotu pomáhat.

„Je pro nás velkou ctí, vás hrdiny, zde přivítat na plzeňské radnici a především vám poděkovat za vaše činy při záchraně životů druhých. Příslušníci záchranných sborů berou pomoc druhým jako svoji povinnost, ale ta vyžaduje kromě profesionality také cit, osobní nasazení a především schopnost se správně rozhodnout. Do nového roku vám přeji především pevné zdraví a správné rozhodování v krizových situacích,“ poděkoval hrdinům primátor města Martin Baxa.

„Bohužel neštěstí se nám opravdu v poslední době nevyhnula, připomněl bych ještě tragické události z loňska, a to požár ubytovny Karlov a pád vrtulníku na Borských polích, v letošním roce také zřícení domu v Železniční ulici. Město Plzeň a složky integrovaného záchranného systému tvoří jeden skvěle sehraný tým. Je pro mě velkou ctí vám poděkovat za skvělou práci, kterou dennodenně pro nás, pro naše město a naše občany odvádíte,“ doplnil radní pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.