Hrady a zámky nabízejí pestrý adventní program

Zámecká kaple Nejsvětějšího Srdce Páně v Červeném Poříčí

Památek v plzeňském kraji ve správě Národního památkového ústavu, do nichž lze nahlédnout během zimních měsíců, stále přibývá. V adventním čase si navíc mnohé připravily sváteční výzdobu a pestrý program pro děti i dospělé.

V sobotu 8. 12. jsou na hradě Rabí připraveny podvečerní prohlídky s neopakovatelnou atmosférou zimního hradu. „Dozvíte se více o tom, jak dobu adventu a Vánoc trávili naši předci, překvapí vás oživlé postavy někdejších obyvatel hradu a poodhalíte také něco ze symboliky tohoto období,“ přibližuje kastelán hradu Karel Broža. Během večera se návštěvníci můžou ohřát u jednoho z velkých ohňů na nádvoří a ochutnat svařené víno či čaj. Vánoční náladu podtrhne středověká hudba a koledy v podání plzeňské skupiny Gutta. Prohlídky začínají od 16:00 hodin.

Rabí

Netradiční prohlídku barevně nasvícenými interiéry s deseti zastaveními u vánočních stromků nabízí zámek Červené Poříčí 8. prosince. Výklad průvodce přiblíží spoustu adventních zvyků a symbolů. Prohlídky vycházejí každých 30 minut od 17:00 do 18:30 hodin. V neděli 9. 12. zazní v zámecké kapli Nejsvětějšího Srdce Páně pod taktovkou sbormistra Václava Šlajse vánoční české pastorely v podání pěveckého sboru Čtyři hlasy Plzeň. Adventní koncert začíná od 15 hodin. Betlémské světlo se zde bude rozdávat 23. 12. od 16.00 hodin.

Třetí adventní neděli, 16. prosince naplní kostel Nanebevzetí Panny Marie kláštera Kladruby méně známé adventní a vánoční písně a skladby z barokních kancionálů v podání souboru staré hudby Cavalla a pěveckého sboru Cantus Stříbro. Vánoční koncert začíná v 15 hodin. Na Štědrý den si můžete přijít do kostela pro Betlémské světlo mezi 13. až 15. hodinou.

Čekání na Štědrý den si můžete ukrátit prohlídkou zámku Horšovský Týn 22. prosince. Prostory zámku zkrášlí množství vánoční stromečků, kuchyni provoní vánoční cukroví a tradiční pečivo. Prohlídky doprovodí adventní program ve městě, který nabízí hudební vystoupení, vánoční jarmark, prodej kaprů a vánočních stromků, výtvarné dílny ve vestibulu radnice města a koncert skupiny Neřež. Program vyvrcholí živým betlémem od 17 hodin. Brány zámku se nezavřou ani v období mezi svátky a koncem roku. Vánoční prohlídky budou pokračovat i ve dnech 26. až 31. 12. Během nich se dozvíte mnohé zajímavosti o historii betlémů, vánočních stromků a vánočních ozdob.

Na konci roku, ve dnech 27. 12. až 30. 12., zůstane otevřený i hrad Švihov. Ve vybraných časech bude zpřístupněný zimní okruh Hrad a nová expozice v hradní věži, která hravou formou přibližuje historii hradu, seznamuje se středověkými stavebními řemesly a nabízí nezvyklý výhled do okolní krajiny.