Hradozámecká noc: prohlídky, koncerty, divadlo nebo šerm

zámek Kozel

S létem a hlavní návštěvnickou sezonou se plzeňské památky rozloučí poslední srpnový víkend, v noci ze soboty 25. na neděli 26. srpna, již tradiční akcí pořádanou Národním památkovým ústavem – Hradozámeckou nocí. Bohatý program na osmi památkových objektech ve správě NPÚ nabídne kostýmované prohlídky, koncerty různých hudebních žánrů, pozorování noční oblohy s odborníky, ohňovou show, vystoupení šermířů i sokolníků nebo promítání filmů.

Nevšední prohlídky za svitu lamp zšeřelými místnostmi hlavní zámecké budovy zažijete na zámku Červené Poříčí. „Během prohlídek, které jsme nazvali Za září světla půjdeš, si posvítíme na škálu slohových období, luxusních apartmá, společenské místnosti i základní zázemí zámku“, upřesňuje kastelán Marcel Čermák. Prohlídky začínají ve 20:00, 20:30, 21:00 a 21:30.

Po stopách diplomatů se vydáte na Horšovském Týně během tradiční kastelánské prohlídky Jak se co dělá. „Seznámíte se s majiteli zámku, například s Janem mladším Popelem z Lobkovicz a jeho synem Vilémem, který se podílel na Stavovském povstání a pomohl rozpoutat Třicetiletou válku. Chybět nesmí Maxmilián Trauttmansdorff, který se jako nejvyšší císařský diplomat podílel na uzavření Vestfálského míru“, přibližuje kastelán Jan Rosendorfský. Kromě tradičních zámeckých interiérů prohlídky povedou přes nově zrekonstruovanou a dosud nepřístupnou ochozovou střeleckou chodbu až do tzv. Lusthausu s originálními renesančními freskami. Prohlídky začínají ve 20 a 22 hodin. Bohatý doprovodný program nabídne také ukázky sokolnictví a šermu. Otevřena bude i výstava kostýmů a rekvizit Z pohádek Zdeňka Trošky v zámecké konírně, kde je k vidění téměř 50 kostýmů. Noc vyvrcholí ohňovou show ve 21:45.

Kladruby

Pozorování oblohy hvězdářskými dalekohledy, přednáška o čase a astronomii, mobilní planetárium i komentovaná prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie čekají na návštěvníky kláštera Kladruby. Program začíná od 18:30 hodin.

Electroswingovou taneční noc si užijete na zámku Kozel. „Od 15:00 do 22:00 hodin bude v prostorách vedle terasy zámku k poslechu a tanci hrát electroswingová kapela DryBAND, kterou ve večerních hodinách nahradí hudba reprodukovaná. Po celou dobu si návštěvnici mohou zakoupit občerstvení a míchané koktejly připravené od vyhlášených barmanů z Amigos baru Plzeň,“  láká kastelán Jan Polívka. Připravené jsou i komentované prohlídky parku se začátky v 15:00 a 17:00 hodin. Netradiční prohlídky zámku s překvapením zpříjemní na úvod welcome drink.

Po stopách rodiny Lažanských, která v Manětíně sídlila více než 300 let, se vydáte během kostýmovaných prohlídek slavnostně nazdobeným zámkem. Prohlídky budou probíhat mezi 20. až 22. hodinou.

Hrady předků Půty Švihovského představí komponovaný pořad s promítáním, výstavou zbraní a dobovou módou, kterým na hradě Švihov během sobotní noci provede Libor Marek. Procházku hradními interiéry a exteriéry letos oživí komediální hra Sedm smrtelných hříchů aneb Běda mužům, kterým žena vládne. Prohlídky vycházejí každých 30 minut se začátkem v 19 hodin.

Rabí

Na Rabí se během Hradozámecké noci vrátí oblíbený Rabiograf – letní kino na hradním nádvoří. Promítání pohádky O kouzelném jablku začíná v 18:45 a 20:45 hodin. Romantické duše potěší neobvyklá procházka hradem za svitu loučí a svící.

Hrad Velhartice bude tentokrát plný hudby. Od 20:00 hodin nabídne rockové balady v podání violoncellového virtuosa Jana Skleničky a úspěšné sopranistky Miroslavy Časarové nebo recitál zpěváka a frontmana folkrockové skupiny Oboroh Slávka Klecandry. Hudební večer zakončí netradiční hudební improvizace J. Kořána a M. Šislera s názvem Ohňostroj snivců od 22:00 hodin.