Hrádecké železárny zlepšily odhlučnění provozu i úroveň odsávání

Železárny Hrádek

Ocelárna v železárnách v Hrádku u Rokycan se opět rozjela. Během odstávky podnik provedl nezbytné opravy, navíc se zvýšila účinnost odsávání a zlepšilo se i odhlučnění provozu. Železárny teď shání nové zaměstnance, od září by chtěly najet na nepřetržitý čtyřsměnný provoz. Většina zaměstnanců ocelárny čerpala po dobu odstávky řádnou dovolenou.

„Vedle pravidelné údržby technologických zařízení firma při odstávce provozu instalovala bypass systému odsávání, čímž se výrazně zvýšil jeho výkon. Železárny také během odstávky odhlučnily motory odsávání, na severní straně ocelárny vybudovaly novou protihlukovou stěnu. Investice si vyžádala 800 tisíc korun. Současně se opravila hydraulika třetí elektrické obloukové pece na ocelárně, vyčistily se všechny rozvaděče vysokého napětí a celé odsávání, kde se zároveň vyměnily filtry,“ informoval mluvčí hrádeckých železáren Miroslav Slaný.

Výroba v Železárnách Hrádek se nyní opět rozjíždí víc než na plné obrátky. Výrazně se zvyšuje objem produkce ocelárny. Hrádecký podnik musí zvládnout zvýšený objem výroby oceli, která putuje k dalšímu zpracování do sesterských chomutovských válcoven. Právě v Chomutově mají dostatek zakázek a výroba jede naplno. Od září by chtěly železárny zavést čtvrtou směnu a najet na nepřetržitý provoz 24 hodin denně. K tomu ale potřebují další zaměstnance.

„Trápí nás stále problém s nedostatkem kvalifikovaných dělníků. Pokud bychom jich měli dostatek, najeli bychom na nepřetržitý čtyřsměnný provoz už od začátku srpna,“ uvedl mluvčí Miroslav Slaný a dodal: „Hrádeckému i chomutovskému podniku, které oba nyní jedou na plné obrátky, chybí kvalifikovaní pracovníci. Kritický nedostatek je valcířů kovů. Proto nyní využíváme i bývalé pracovníky důchodce, bez kterých bychom výrobu nestíhali.“

Nepřetržitý čtyřsměnný provoz v hrádeckých železárnách byl naposledy v dubnu v roce 2017. Výrobní závod v Hrádku u Rokycan je spolu se sesterským závodem v Chomutově čtvrtou největší ocelářskou skupinou v ČR.