Pozor. Hračka tučňák překračuje obsah olova a kadmia

foto: ČOI

Hračka pro děti Penguin Race je podle zjištění České obchodní inspekce kvůli nadlimitnímu použití kadmia a a olova nebezpečná pro životní prostředí, kromě toho z obalu ani není zřejmé, že hračka není vhodná pro děti do tří let.

Hračka pro děti Penguin Race je bílý plastový stojan, na který se po sestavení připojí tři barevné dráhy. Po těch se posouvají figurky tučňáků. „Hračka prodávaná v kartonové krabici není označena informacemi o výrobci či dovozci. Veškeré srozumitelné informace jsou uvedeny pouze v angličtině,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Na čtyřech pájených spojích uvnitř hračky bylo potvrzeno mnohonásobné překročení obsahu olova a to až na hodnotu 77 %. Na třech z těchto spojů bylo laboratoří prokázáno rovněž až o 0,33 % více kadmia oproti povoleným limitním hodnotám. „Nedodržení požadavků povoleného limitu obsahu olova a kadmia v elektrických komponentech představuje závažné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí,“ vysvětlil Fröhlich.

Penguin Race rovněž není označena v souladu s technickými požadavky na hračky. „Byly zjištěny i administrativní nedostatky. Přesto, že je hračka označena jako nevhodná pro děti do tří let věku, chybí zdůvodnění tohoto omezení v českém jazyce,“ dodává mluvčí. Česká obchodní inspekce proto zakázala distribuci a prodej této hračky.