Houbařská sezóna je v plném proudu, policie varuje jak předejít průšvihu

Ilustrační foto: Richard Beneš

S nástupem houbařské sezóny upozorňují policisté houbaře na možné riziko zabloudění a ztracení se. Rovněž jim kladou na srdce, aby nenechávali ve svých vozidlech cenné věci, včetně tašek s peněženkami a osobními doklady. Z hledání hub se může stát mnohdy otřesný zážitek, to když houbař zabloudí nebo se ztratí. Svědčí o tom i několik aktuálních případů z poslední doby. Pátrací policejní akce jsou pak většinou složité a náročné. Jedná se o rozsáhlé plochy, které se musí propátrat, velmi často jde o nepřehledný terén.

„Doporučujeme tedy především dát o svém úmyslu vydat se houbařit někomu vědět. Dále je důležité mít u sebe plně nabitý mobilní telefon, aby mohla ztracená osoba zavolat o pomoc. Zavolat na tísňovou linku co nejdříve, nečekat třeba až do stmívání. Při bloudění je dobré orientovat se podle nějakého bodu v krajině či nalézt nějaký orientační bod. Policisté pak spolupracují s pracovníky lesní správy, kteří jim mohou podle tohoto orientačního bodu pohřešovanou osobu nalézt. Rovněž doporučujeme houbařům nosit výrazně barevné oblečení, to může přilákat pozornost policistů při pátracích akcích,“ uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová.

K další nepříjemné situaci může dojít při návratu k vozidlu. Houbaři se těší ze svých úlovků, ovšem mnohdy si na lepší a dražší úlovky přicházejí pachatelé trestné činnosti, kteří se kolem zaparkovaných aut u lesa pohybují a čekají na vhodný okamžik, kdy se budou moci do vozidla vloupat. „V této souvislosti apelujeme na všechny, aby si svůj vůz řádně zabezpečili. To znamená zkontrolovat, zda je vozidlo řádně zamčeno a má uzavřena všechna okna. Automobil zaparkovaný na odlehlém opuštěném místě se totiž může snadno stát terčem zloděje,“ varuje mluvčí policie.

Riziko vykradení vozidla může každý člověk snížit tím, že nebude v době své nepřítomnosti nechávat v automobilu viditelně odložené cenné věci, zejména peněženky, jakákoliv zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, autorádia, navigace, doklady a ani další věci, jako je například oblečení. I zdánlivě bezcenná věc může pachatele přilákat a škoda pak majiteli vznikne poškozením vozidla. „Nepomůže ani, když peněženku majitel ve vozidle uschová, pachatelé mají velmi dobrou znalost o místech, kam lze cenné věci uložit a ta také při vloupání do automobilu prohledají,“ doplnila mluvčí policie.