Houbaři dávejte pozor! Zloději jsou i v lesích !

Mnoho lidí se na Plzeňsku od začátku houbařské sezony setkalo se zloději v lese. Nejen, že měli vykradené auto, ale z odložené tašky nebo košíku jim zmizel například mobilní telefon. Policie proto uvádí několik rad, na co si dávat v lese větší pozor.

Auto není trezor

Vloupání do vozidel a krádeže věcí z vozidel patří k nejrozšířenější a zároveň k nejhůře objasnitelné majetkové trestné činnosti. Ačkoli jsou občané dnes a denně informováni o tomto druhu protiprávního jednání a samozřejmě se jim denně dostává dostatečného množství velmi užitečných preventivních rad a zásad, jejichž dodržování většinou není časově ani finančně náročné, plní policejní statistiky každý den desítky nových případů. Každý rok se začátkem houbařské sezóny seznam míst, kde dochází ke krádežím věcí z vozidel, rozšiřuje o okolí lesních porostů (především vjezdy na lesní cesty, samotné lesní cesty či jiné prostory na krajích lesů), tedy odlehlá místa, kde houbaři při svých výletech  za svou houbařskou vášní nechají svá vozidla zaparkovaná a bez dohledu.

Objasňování tohoto druhu protiprávního jednání a odhalování pachatelů je velmi složité. Většinou nelze ani přesně stanovit dobu činu, neboť majitelé vozidlo zaparkují, opustí a navrací se k němu i za několik hodin. Policisté se tak zpravidla setkávají s absencí důkazů, především cenných svědeckých výpovědí, díky níž nemohou proti tomuto druhu trestné činnosti účinně bojovat. Proto právě v této oblasti velmi významnou roli hraje preventivní chování občanů. Je třeba mít stále na paměti, že slogan „Auto není trezor!“ není jen bezvýznamným spojením tří slov, ale především radou, která vychází z mnohaleté praxe. Proto mějte na paměti, že i sebeméně cenné věci ponechané ve voze, byť ukryty na první pohled před zraky kolemjdoucích (např. v zavazadlovém prostoru nebo přihrádce palubní desky) mohou zloděje zlákat k vloupání do vozu.

Přestupky v dopravě

Dopravní policisté upozorňují návštěvníky lesních prostorů (převážně houbaře), aby neparkovali svá vozidla na příjezdových komunikacích do lesních porostů (např. u závor). Pokud svým vozem brání vjezdu nebo výjezdu z lesní či polní nebo jiné komunikace, porušují zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a změnách některých zákonů (Zákon o silničním provozu). Za toto jednání lze v blokovém řízení uložit pokutu až do výše  2 000 korun.

 Vlastní bezpečnost
Během svých houbařských toulek myslete především na své zdraví a počítejte s možnými komplikacemi. Ačkoli jste při síle a zcela zdrávi, můžete se ocitnout v situaci, kdy budete odkázáni na cizí pomoc. Proto, musíte-li se vydat do lesa sami, berte si s sebou vždy plně nabitý mobilní telefon, jídlo i pití. Informujte vždy někoho o lokalitě, kam se vydáváte. Pokud se v terénu nevyznáte, nevydávejte se na dlouhé túry do hloubi lesa, ale držte se například silnice a podobně. Nepřeceňujte v žádném případě své síly a schopnosti. Pokud se již ocitnete v ohrožení života nebo se „jenom“ ztratíte, pak zavolejte na tísňovou linku policie a snažte se udržet telefon na příjmu. Mobilní telefon bývá často užitečným pomocníkem při pátracích akcích po ztracených osobách. Musí však zůstat zapnutý. Nevybíjejte baterii zbytečnými hovory.