Horor jako od Hitchcocka, na běžce útočilo v lese káně už loni

Na běžce v lese zřejmě útočí káně lesní - ilustrační foto

Létající fantom stále děsí a přepadá běžce v lese za psím útulkem v Plzni na Borských polích. Na plzeňskou záchranou stanici živočichů se jen v pátek obrátilo telefonicky asi 30 lidí, kteří nezávisle na sobě potvrdili, že pták, který útočí v uvedené lokalitě na běžce není puštík chránící svá mláďata, ale pravděpodobně káně lesní. Pracovníci stanice získali také informace, že ke stejným útokům docházelo v uvedeném lese už loni a také v měsíci květnu. K dispozici mají také jednu méně zřetelnou fotografii zachycující útočného dravce a vše nasvědčuje tomu, že jde o káně.

„Pravděpodobně se jedná o teritoriální chování uměle odchovaného, uniklého či ulétlého dravého ptáka. Stále trvám na tom, že divoký pták z volné přírody by si tohle nedovolil. Na případu se intenzivně pracuje, naším cílem je dravce identifikovat a pokud možno odchytit. Podle toho, co to bude za jedince, by se pak rozhodlo co dál. Nikdo z nás ani sportovců ale nechce dravci ublížit. Stal se totiž neuvěřitelným fenoménem lokality a nutí sportovce běhat rychleji, i když si kolikrát myslí, že už rychleji nemohou,“ komentoval celý případ s humorem sobě vlastním šéf záchranné stanice živočichů Karel Makoň.

S takovým šrámem na hlavě skončil jeden běžec. Foto: DESOP

Zatím dravec napadl čtyři běžce, kteří se přihlásili se svým svědectvím, ale případů zřejmě bude mnohem více. Jeden z napadených pospal útok z minulé neděle následovně: „Běžel jsem spíš pomaleji, jako vždy jsem poslouchal hudbu ze sluchátek, když v tom jsem z ničeho nic a nečekaně zezadu ucítil úder do hlavy. Nebyla to rána, jako když vás někdo praští kamenem, ale spíše takové to ostré škrábnutí, něco jako když škrtnete hlavou o větev třeba šípku nebo hlohu. Ukrutně jsem se lekl a přidal jsem. Jenže pták sedl na větev přede mnou, rychle se otočil a přišel další výpad. To jsem už pelášil jako o život a máchal kolem sebe rukama,“ uvedl svědek.