Hořelo ve skleněném pekle v Jateční! Čtyři obyvatelé se zranili

Hasiči zasahují u požáru v budově bývalého Carimexu. Foto: Jaroslav Spěváček

AKTUALIZOVÁNO: Požár vypukl v objektu nechvalně proslulého „skleněného pekla“, tedy v budově bývalého Carimexu v Jateční ulici. Podle informací mluvčího hasičů Petra Poncara začalo hořet ve středu ráno ve výtahové šachtě. Lze předpokládat, že tam bylo větší množství odpadků, jako v celém objektu, který obývají bezdomovci a squateři. Na místě zasahovali hasiči s výškovou technikou i za pomoci bagru. Společně s policisty museli z hořícího objektu evakuovat všechny osoby, které tam pobývají. Ve 12.15 hodin hasiči ukončili hasební a vyklízecí práce.

Foto: Jaroslav Spěváček

Záchranka na místě ošetřila a ponechala celkem tři osoby. Jednu ženu (44) jsme transportovali do fakultní nemocnice s lehkým zraněním,“ informovala mluvčí záchranné služby Andrea Divišová.

Mluvčí policie Michaela Raindlová informovala, že nikdo z obyvatelů objektu nebyl ohrožen na životě. Hasiči na místě složitě zjišťovali, kdo všechno se nacházel uvnitř budovy. Chystali se také vynést jednoho obyvatele se zlomenou nohou.

Hasiči do akce nasadili i bagr. Foto: HZSPK

Z objektu hasiči evakuovali téměř 20 osob. Hasiči se snažili vyklidit výtahovou šachtu, kde hořely odpadky. Před polednem na místo povolali do akce ze stanice Košutka i bagr. S jeho pomocí pak vyskladňovali ze šachty doutnající nepořádek, který následně hasiči prolévali vodou.

Podle informací jednoho z obyvatel objektu, který se nám představil jako Pavel, zapálila odpadky ve výtahové šachtě zřejmě úmyslně jedna žena. „Přezdívá se jí tady Smetí, je jí kolem 30 let, fetuje toluen a bere i jiné drogy. Z nějakého neznámého důvodu to zapálila a pak odtud utekla směrem k řece. Stalo se to někdy mezi půl sedmou a osmou hodinou. Asi to zapálila tím toluenem. Bylo tady kolem 40 a 50 lidí. Většina lidí to nějak pobrala a vyběhli ven sami. Několika pomohli hasiči ven. Nějací zranění tam byli, ale co já vím, tak ta jejich zranění asi byla už z dřívější doby,“ popsal nám událost na místě obyvatel objektu Pavel.

V poslední době se podle slov Pavla v objektu „skleněného pekla“ podobné případy stávají často. „Řekněme, že tady hoří několikrát do měsíce. Jsou tady teď lidé, kteří se neumí chovat. Stáhli se sem z dalších plzeňských squatů, které už zničili. Jsou tady ale i feťáci, které když potkáte na ulici, tak nebude věřit, že žijí tady. Nemáme žádnou dohodu s majitelem tohoto objektu, nechci s tím mít nic společného. Před rokem tady býval klid. Dříve se tady ani nekradlo,“ dodal Pavel.

Foto: Jaroslav Spěváček

Černá stavba budovy Carimexu na rohu Rokycanské a Jateční je dlouholetou ostudou města Plzně. Vedení města řadu let usiluje o její odstranění a s majitelem objektu Davidem Houserem se soudí. Důležitého vítězství v této válce dosáhlo město loni v prosinci u krajského soudu. Odmítl odvolání Housera proti verdiktu okresního soudu. Ten už dříve zamítl žalobu Housera, který požadoval, aby mu do jeho vlastnictví připadly pozemky v majetku města, na nichž částečně stojí objekt přezdívaný „Skleněné peklo.“ V současné době tam žije kolem 40 bezdomovců, squaterů a dalších nepřizpůsobivých osob.

„Rozběhnout se tak mohou řízení vedená před stavebním úřadem o dodatečném povolení stavby, to je žádost pana Housera a na druhé straně o odstranění stavby, což je žádost města,“ vysvětlil technický náměstek plzeňského primátora Pavel Šindelář (ODS).

Foto: Jaroslav Spěváček

Město by si samozřejmě přálo, aby stavební úřad zamítl žádost o dodatečné povolení stavby a aby rozhodl o částečném odstranění stavby. Budova sice získala v roce 2006 dodatečné stavební povolení, to se však vztahuje jen na čtyři podlaží. Ve skutečnosti je objekt ale o tři patra vyšší. Část stavby navíc stojí na jiném místě, než má. Město odmítlo vydat dodatečné stavební povolení na tři horní patra postavená načerno, stavba je proto léta zastavena.

Město žádá majitele, aby objekt upravil do podoby podle stavebního povolení. Majitel objektu se bude snažit využít všech možných opravných prostředků proti veškerým rozhodnutím. Město se pak bude muset rozhodnout o tom, zda výkon rozhodnutí vezme do svých rukou a za pomoci svých finančních prostředků splní tu povinnost za vlastníka. Pro vedení města není přípustná varianta, že by se stavba dodatečně legalizovala.

Foto: Jaroslav Spěváček

Staticky je budova bezpečná, nehrozí její zhroucení. Bezpečné ale není to, co se děje uvnitř,“ dodal už dříve náměstek primátora Šindelář. Narážel tím na fakt, že v objektu žijí s požehnáním majitele desítky problémových osob. Při jedné z kontrol tam policisté zaznamenali až 70 lidí.

Veřejnost se v okolí budovy necítí bezpečně a nic nepomáhají ani časté kontroly, které tam provádí policie. V kauze Carimex už padly statisícové pokuty. Některé investor zaplatil, některé úředníci vymáhají, část sankcí byla zrušena. Podle současného vedení města nemá tento případ ignorování zákonů v Plzni obdoby.