Hokejový útočník Jan Eberle má vysokoškolský diplom

ilustrační/Foto: HC Škoda Plzeň

Podobných „úkazů“ v hokejové extralize najdete poskrovnu. O to víc se sluší smeknout. Jan Eberle, útočník plzeňské Škody, vedle vrcholového sportu dokázal vystudovat vysokou školu. V červnu završil studium na Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze obhajobou diplomové práce a úspěšnými státnicemi. Třicetiletý forvard se tak stal inženýrem.

„Bylo to sedm let života a jsem rád, že už je všechno za mnou. Když jsem školu začal, moc jsem nevěřil, že to dotáhnu až do konce. Teď jsem rád, že si můžu tuhle kolonku odškrtnout,“ svěřil se Jan Eberle, rodák z Kladna.

Jak vypadal ten poslední rok na vysoké škole?

To už mi scházely jen tři zkoušky a diplomová práce. Nebylo toho tolik jako obvykle, normálně je šest zkoušek za semestr. Plus zápočty, projekty. Za splnění určitých povinností a podmínek si můžete o jeden rok přetáhnout bakalářské a pak i inženýrské studium. Proto mi to trvalo sedm let.

Dostali vás profesoři u státnic někdy do úzkých?

To asi zažil každý. Měli jsme dva povinné okruhy, ekonomii a ekonomii řízení. A k tomu jeden volitelný, já zvolil marketingové řízení. Já se nejvíc obával ekonomie, její součástí byly i ekonometrii, tam je to složitější počítání, můžete se zamotat. Nervózní jsem samozřejmě byl, ale naštěstí jsem to zvládl. Když vám pak profesor řekne: „Já myslím, že už mi to stačí“, řeknete si v duchu, že to snad nedopadne špatně.

Popravdě, věděli vyučující, že jste extraligový hokejista?

Nejsem tak slavný, aby mě poznávali. A sám jsem se s tím nechlubil. Ale občas se některý z nich zeptal, jestli náhodou nehraju hokej. No, a když mi na ledě vyrazili zuby, ptali se víc… (úsměv)

Bral jste si skripta i do klubového autobusu, když jste z Plzně vyrazili na delší cestu?

Obvykle ne. Ale občas, když bylo před zkouškou, nebo jsem potřeboval dodělat nějaký projekt, jsem musel v autobusu vytáhnout počítat a pracovat. Musím říci, že v hokeji mě to nijak neomezovalo, spíš naopak. Na ledě jsem se pak nějak víc uvolnil.

Svoji budoucnost, až ukončíte aktivní kariéru, tedy s hokejem moc spojovat neplánujete?

Zatím ne. Nevím, zda by mě naplňovalo trénovat. A ani nevím, jestli bych byl dobrý trenér. Tam budoucnost zatím nevidím, i když žádné dveře si zavírat nechci. Třeba sportovní marketing může být varianta. Ale spíš teď vidím svůj další život mimo hokej. Určitě se hokejem nezajistím na zbytek života.

Znáte hodně hokejistů, kteří vystudovali vysokou školu?

Namátkou Jirka Kuchler, se kterým jsem se potkal na Kladně. Z aktivních hráčů mě napadá Marek Laš. Ten hrál i v Plzni a právě tady si pak dodělával vysokou školu.