Hluk z letadel trápí obyvatele Koterova, brání se peticí a podali stížnost

ilustrační

Na velký hluk, který způsobují nízko prolétávající letadla přímo nad obcí, si stěžují obyvatelé Koterova u Plzně. Hned za kopcem je totiž letiště, které provozuje Aeroklub Letkov. Místní dokonce sepsali petici a podali stížnost. Žádají nápravu situace trvající asi rok a půl. V Koterově už petici podepsalo devadesát lidí. Vedení klubu se chce domluvit po dobrém.

Občanům Koterova nejvíce vadí, že letadla startující z Letkova, nestačí nabrat dostatečnou výšku a místo, aby obec obletěly. Přeletí proto přímo nad ní. Dříve se tak piloti prý nechovali, změna nastala zhruba vloni na jaře.

„Místo toho, aby létali koridorem, který prostě mají nařízený a doporučený, tak začali najednou roztahovat letadla a lítat poměrně nízko přímo nad Koterovem. Tak jsme s nimi o tom začali jednat,“ řekl organizátor petice Vladimír Gabriel. Lidé z Koterova si stěžují zejména na to, že je letadla ruší hlavně o víkendu, kdy létají už v sedm hodin ráno.

Aeroklub Letkov

Vedení Aeroklubu Letkov se ale brání. Pro snížení hluku prý dělají maximum. Náš aeroklub provozuje letiště v Plzni už přes sedmdesát let, musím říct, že ten provoz je vyvážený, nějak se v poslední době nezvýšil, staráme se o to, abychom nezatěžovali okolní obce,“ řekl Roman Lanzendorf, předseda Aeroklubu Letkov. Toho se klub snaží docílit organizací provozu i postupným modernizováním letadlového parku.

„Pro vleky kluzáků, což je naším denním chlebem, jsme pořídili před několika lety ultra lehký letoun slovenské výroby, který je extrémně tichý, nedosahuje hluku většího než běžný provoz automobilní,“ říká šéf aeroklubu.

Trajektorie jednotlivých letů klub monitoruje a případné hříšníky se snaží poučit. „Kdyby se chovali stejně jako před dvěma lety, tak budeme maximálně spokojení. Tehdy dodržovali letecký koridor, nelétali takto brzy ráno o svátcích a necvičili s tím akrobatickým letounem nad Koterovem. Požadujeme prostě, aby se vyhýbali obci, pokud to jde,“ řekl organizátor Petice.

„Bohužel vesnice Koterov je v přímé blízkosti vzletové a přistávací roviny našeho letiště. My dbáme na to, abychom omezili ty vzlety přes obec Koterov, nicméně nemůžeme se vyhnout tomu, že ten hluk ten Koterov zatěžuje,“ dodal Roman Lanzendorf. Aeroklub prý chce vést debatu s obcí i příslušnými úřady.