Hledá se nejhezčí plzeňská novostavba, přihlašovat ji můžete ještě dva týdny

ilustrační

Poslední dva týdny je možné přihlašovat plzeňské novostavby na Cenu Hanuše Zápala za období 2014–2017. Stavby dokončené od ledna 2014 do prosince 2017 na území města Plzně může do soutěže bezplatně přihlásit každý, kdo do konce února vyplní formulář na webu ukr.plzen.eu nebo písemně doručí přihlášku na adresu Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Nominované novostavby posoudí odborná porota složená z mimoplzeňských architektů a cenu vítězi udělí primátor města Plzně na slavnostním vyhlášení 12. dubna 2018.

 „Písemný návrh na nominaci může podat kdokoliv se souhlasem autora a vlastníka stavby a s dalšími náležitostmi, které jsou uvedeny na webu Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně a města. Nezáleží na velikosti nebo společenském významu stavby, rozhodující je její estetické a technické zpracování, vyhrát může kdokoliv,“ říká sekretář soutěže z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně architektka Irena Langová.

O udělení ceny rozhoduje primátor města Plzně na základě doporučení odborné poroty, která posuzuje díla navržená na nominaci. „Pro zachování nestrannosti tvoří porotu vždy mimoplzeňští architekti. Letos přivítáme celkem pět odborníků, mezi kterými bude například profesor Jaroslav Šafr, který je činný v představenstvu České komory architektů, nebo Ondřej Císler, který je Plzeňanům známý svojí realizací kašen na náměstí Republiky,“ popisuje složení poroty Irena Langová.

Název plzeňské architektonické ceny odkazuje na význačnou osobnost místní architektury – Hanuše Zápala. Právě jeho stavby byly v své době pokrokové z hlediska techniky i použitého materiálu. Cílem soutěže je vzbudit zájem veřejnosti i investorů o to, aby vytvářeli kvalitní novostavby stejně, jako to ve své době činil právě architekt Zápal. Snahou je rovněž rozproudit v Plzni diskuzi nad odkazem architektury i její současnou tváří.

Cena Hanuše Zápala je vyhlašována primátorem města Plzně jednou za čtyři roky a tvoří ji grafický list a 100 tisícová finanční odměna. Poprvé byla udělena architektům Václavu Ulčovi a Radku Dragounovi za období 1990–2005 za architektonické řešení budovy Centrální požární stanice HZS Plzeňského kraje. Podruhé ji za období 2006–2009 získal architekt Karel Hanzlík za architektonický návrh areálu 6th RIVER – Plzeňského vědecko-technologického parku. V posledním ročníku byla za návrh budovy Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara oceněna práce docenta Jana Štípka in memoriam.