Hlavní hygienik ČR varuje: Letošní mírná zima zvyšuje riziko výskytu klíšťat

S teplým počasím každoročně přichází četný výskyt klíšťat, která mohou na člověka přenést závažná onemocnění – lymskou boreliózu či klíšťovou encefalitidu. Jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování.  „Průměrné náklady na léčbu jednoho pacienta s klíšťovou encefalitidou se podle údajů VZP v roce 2013 vyšplhaly na 14 184 Kč, jedna dávka očkování vyjde na 700 Kč a přispívají na ní pojišťovny. Proto apelujeme, aby lidé nepodceňovali prevenci, dali se očkovat a prospěli tak nejen sobě, ale i celému zdravotnímu systému,“ říká ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

plzen_cz_tabulka klíšťataV loňském roce bylo v ČR hlášeno celkem 625 případů klíšťové encefalitidy, což je o 52 případů více než v roce 2012, z nichž 2 lidé na toto onemocnění loni bohužel zemřeli. „V České republice se proočkovanost populace proti klíšťové encefalitidě pohybuje kolem 23 %. Vzhledem k tomu, že se v naší zemi vyskytuje nejvíce případů tohoto onemocnění v Evropské unii, je procento proočkovanosti velmi nízké. Očkování je přitom jedinou účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě, která je velmi nebezpečná a mívá závažné, ne-li fatální následky.“říká hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. 

Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění virového původu postihující mozek a mozkové blány. Virus klíšťové encefalitidy je přenášen zejména klíšťaty, popřípadě komáry, nebo alimentární cestou (požitím nedostatečně tepelně zpracovaného kravského, kozího a ovčího mléka, nebo výrobků z takto nedostatečně tepelně opracovaného mléka). Mezi hlavní příznaky této nemoci patří bolest hlavy, malátnost, horečka, pocit na zvracení, světloplachost, bolesti kloubů, průjem nebo bolest v krku. Pokud není klíšťová encefalitida odhalena včas, nebo má komplikovaný průběh, může zanechat trvalé následky, jako například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku a koncentrace, obrnu končetin, sníženou výkonnost nebo deprese.

Díky mírné zimě hrozí letos přemnožení klíšťat. Ministerstvo zdravotnictví proto vyzývá občany, aby tato rizika nepodceňovali a dali se včas očkovat. Právě nyní je vhodná doba. První očkování probíhá ve 3 dávkách, přeočkování pak v jedné dávce každé 3 roky. Na vakcínu proti klíšťové encefalitidě svým klientům přispívají zdravotní pojišťovny. Ministerstvo zdravotnictví také na svých stránkách pravidelně zveřejňuje předpověď aktivity klíšťat, kde vydává doporučení pro jednotlivé stupně rizika.