Historický víkend přivítal císaře Rudolfa II. s družinou, přišla i strašidla

Císař Rudolf II. byl hlavní postavou letošního Historického víkendu. Foto: Vladimír Čermák

Obdobím renesance a dobou císaře Rudolfa II. se tentokrát nechal inspirovat v pořadí již 25. ročník oblíbené dvoudenní akce Historický víkend. Plzeňané si tak připomněli období, kdy císař, uprchl s celým dvorem na podzim 1599 z Prahy před morovou epidemií a několik měsíců vládl své rozsáhlé říši právě z Plzně. Letos tedy uplyne 420 let od doby, kdy byla Plzeň sídelním městem právě tohoto císaře.

Rudolf II. přivezl s sebou do Plzně nejen hraběnku Stradovou, krásné dámy, dvořany, vojáky a komorníky, ale také svůj proslulý zvěřinec, kterému vévodil i dvouhrbý velbloud. Užily si ho zejména děti v rámci bohatého doprovodného programu v Proluce a v Mlýnské strouze, kde si na něm mohly i zajezdit.

V průvodu, který prošel historickým centrem Plzně v sobotu ve 14 hodin a byl letos zvláště bohatý, nechyběli ani alchymisté, zlatodějové a hledači Kamene mudrců. Jezdce na koních, kočáry, císařského psovoda, mušketýry doprovodili bubeníci a trubači, žongléři s prapory v našem městě dosud nevídaní. Dominantou průvodu byl plzeňský znak v nadživotní velikosti. Tedy velbloud, chrtice, rytíř, všechny symboly města Plzně včetně Anděla, ochránce znaku. Císaře Rudolfa II. v podání Vladimíra Kozáka navštívil i mocný vladař jižních Čech, pan Petr Vok z Rožmberka, kterého ztvárnil herec Otakar Brousek ml.

Tato maska bavila i děsila. Foto Vladimír Čermák

Zároveň si akce zachovala i své tradiční prvky, zejména stále oblíbenější Rej a Vejšlap strašidel v sobotu večer byl skutečně jedním z vrcholů celého Historického víkendu. A protože účast byla opět velká a i úroveň masek skutečně obdivuhodná, měla několikačlenná porota, v čele s králem plzeňských strašidel Zdeňkem Zajíčkem, hodně práce vybrat ty nelepší. V některých případech šlo o skutečně umělecká díla. Od roztomilých berušek, lesních vil až po zkrvavené mrtvé sestry, upíry, chlapce s useknutou hlavou a další.

Večerní program, připravený speciálně pro město Plzeň, byl zejména o symbolech z plzeňského znaku, až do jeho definitivní podoby, uzavřené roku 1578, právě za vlády císaře Rudolfa II. „Anděl“ je představení, jehož cílem bylo ukázat atraktivní, zábavnou i netradiční formou historii Plzně. Historii, na kterou může být město po právu hrdé.

Foto: Vladimír Čermák

Historický víkend 2019 se uskutečnil v režii spolku šermířů a přátel historie Plzeňští a Loriky, skupiny historického šermu z Plzně tradičně na několika scénách v historickém centru Plzně. Hlavní byla opět na náměstí Republiky, další našli návštěvníci v Mlýnské strouze nebo proluce v Křižíkových sadech.

Více fotografií najdete v galerii zde: https://www.plzen.cz/fotogalerie/?galerie=544