Historický úspěch plzeňské zoo, podařil se odchov mláďat jedovatého ještěra

Mládě jedovatého korovce se dere na svět. Foto: K. Misíková

Vůbec poprvé se podařilo v historii plzeňské zoo odchovat mláďata jedovatého ještěra korovce mexického. V zázemí expozice Království jedu nyní pečují chovatelé o osm vzácných mláďat jedovatého ještěra. Pochází ze Mexika, dorůstá až do délky 80-90 centimetrů. Jde o vejcožravý, na stromy vázaný druh ještěra. Je zvyklý v zimě hibernovat, což je důležité i pro odchov v zoo, pro reprodukční chování samice.

Plzeňská zoo získala v rámci Evropského záchranného programu EEP dospělý pár korovců od kolegů ze Zoo Zagreb v roce 2017. „Koncem srpna 2018 nakladla samice celkem 10 vajec, z nichž se po 167 dnech inkubace, během týdne na počátku února 2019, vylíhlo osm mláďat,“ řekl ošetřovatel Jan Dohnal. U tohoto druhu korovce se podařil odchov poprvé v plzeňské zoo a podruhé po odchovu v Zoo Ústí nad Labem. Mláďata teď ošetřovatelé krmí přibližně jednou týdně křepelčími vajíčky a myšími holaty.

Dospělý korovec. Foto: K. Misíková

Plzeňská zoo chovala oba druhy korovců poprvé na přelomu 60. a 70. let. Nyní návštěvníci zoo potkají rodiče těchto mláďat v expozici Sonorská poušť a korovce jedovaté v Sukulentním skleníku.