Hejtmanství vybere nového provozovatele autobusové dopravy v regionu

Krajský úřad Plzeňského kraje.

Do druhého kola elektronické aukce na výběr provozovatele autobusové dopravy v Plzeňském kraji postoupil jediný zájemce, druhého radní kraje vyřadili. Informoval o tom náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Odmítl specifikovat, o které firmy se jedná. Podle našich informací je tou úspěšnější společností firma Arriva, která je jednou z největších dopravních společností v Evropě a v ČR provozuje 2000 autobusů. Naopak tím neúspěšným účastníkem výběrového řízení by měla být firma ČSAD Plzeň, která zajišťovala regionální dopravu dlouhá léta.

„Pokud se nám tu soutěž podaří úspěšně dokončit, tak to nebude mít obdoby. Budeme mít pokrytý celý kraj. Zatím jsme bez námitek,“ informoval hejtman Josef Bernard (ČSSD) s tím, že rozhodnutí padne v polovině února. Nový dopravce by měl ovládnout autobusovou dopravu v regionu do pololetí roku 2020. Do té doby si musí zajistit výrobu a nákup nových vozů. Ty budou jezdit v designu Plzeňského kraje.

Náměstek hejtmana pro dopravu uvedl, že kraj si v soutěži stanovil maximální cenu za jeden kilometr 40 korun. „Máme požadavky na úplně nové autobusy, klimatizované, s dvojitým zasklením, všechny alespoň částečně nízkopodlažní,“ zdůraznil Čížek. Firma musí být schopna zajistit autobusovou dopravu v celém regionu. Dopravu by měla provozovat deset let. Jedná se o zakázku za šest miliard korun při 15 milionech kilometrů, které autobusy za rok v kraji ujedou.

Kraj usiloval o to, aby se do soutěže přihlásili minimálně dva uchazeči i vzhledem k tomu, že to umožní ve druhém kole elektronické aukce výrazně snížit cenu. „Dlouho jsme to nechali posuzovat několika právními kancelářemi a všechna doporučení jsou, že nebyly splněny podmínky předložení jistiny,“ zdůvodnil náměstek Čížek skutečnosti, které vedly k vyřazení jednoho uchazeče. Hejtmanství má v plánu vybrat vítěze do konce prvního čtvrtletí. Zamíchat kartami ovšem mohou i případné námitky u antimonopolního úřadu.