Hejtmanství rozdělilo téměř devět milionů obcím na zajištění bezpečnosti

Krajský úřad Plzeňského kraje.

Celkem 34 obcím do 2000 obyvatel, které se nachází v blízkosti průmyslových zón, rozdělí Plzeňský kraj 8,7 milionu korun z dotačního programu na zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku. Prostřednictvím dotace si tak obce mohou rozšířit například kamerový systém, pořídí radarový ukazatel rychlosti a zlepší akceschopnost městské policie. Informoval o tom náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Kraj dotaci vyhlásil na základě toho, že v oblastech kolem továren u průmyslových zón se výrazně zvýšil počet různých přestupků a trestných činů. Agenturní pracovníky však firmy zaměstnávají i nadále.

„Hodnota všech projektů dosáhla téměř 9,4 milionu korun. Dotace mohou obce použít na strážníky, bezpečnostní agentury, kamerové systémy i další elektronická zabezpečení. Musely prokázat, že je ohrožena bezpečnost obyvatel,“ uvedla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

Na zajištění větší bezpečnosti v obcích letos kraj vyčlenil deset milionů korun. Dotační titul vyhlásil poprvé loni ve výši tří milionů, z nichž ale nebyla vyčerpána ani koruna. Kraj proto letos změnil koncept dotačního titulu a podpořil také bezpečnostní agentury a zejména pak IT systémy.

Ani letos ovšem nevyužije žádná z obcí peníze na strážníky. Ty se totiž zejména na Tachovsku nedaří dlouhodobě sehnat. Velké problémy s náborem lidí tam má i státní policie. Důvodem je přeplácení lidí firmami v zónách. Pouze jedna obec požádala prostřednictvím dotace o peníze na dovybavení služebny své obecní policie.

Řada starostů využila nabídku od kraje, který pro ně zajistil návštěvu společnosti, jež vybudovala na okraji Plzně polygon chytrých řešení. Mohli si tam vyzkoušet například kamerový systém spojený s inteligentním osvětlením rozsvěcovaným při průchodu lidí a softwarový systém, který vyhodnotí nestandardní chování chodců. Řada obcí vsadila na preventivní kamerové systémy. Přidělení konkrétních dotací, jejichž horní hranice nebyla dána, mají ještě schválit zastupitelé kraje.