Hejtmanství poskytne 7,5 milionu korun na fungování regionálních knihoven

Krajský úřad Plzeňského kraje.

Na fungování regionálních knihoven letos Plzeňský kraj vynaloží 7,5 milionu korun, což je o 500 tisíc více než v předchozím roce. Peníze si mezi sebou rozdělí 15 regionálních knihoven, které mají pod sebou desítky dalších knihoven v menších obcích. Úplně nejvíce jich obsluhuje Městská knihovna v Domažlicích, která se stará o 84 knihoven.

Minimálně čtvrtina peněz z krajské dotace musí jít na nákup nových knih, 75 procent spolknou platy zaměstnanců a provoz. Informoval o tom radní Plzeňského kraje pro oblast kultury Vladislav Vilímec (ODS). O přidělení financí budou ještě hlasovat krajští zastupitelé.

„Každá z 15 knihoven obsluhuje 20 až 50 poboček v menších sídlech. Domažlická knihovna pro ně letos dostane 1,32 milionu korun. Nejmenším sídlem, kam zajíždí, jsou Nahošice se 70 lidmi,“ uvedl Vladislav Vilímec. Z 84 obsluhovaných knihoven spadajících pod tu v Domažlicích, pracují profesionálové, kteří jsou zaměstnanci obcí, jen v sedmi z nich. Ostatní dělají knihovníky dobrovolně ve volném čase, jedná se například o důchodkyně nebo učitelky. Pověřené regionální knihovny podle Vilímce nakupují pro menší pobočky nové tituly a metodicky je vedou, například pomáhají s evidencí čtenářů a s dotačními tituly.