Hejtmanství podpoří vznik fantasy seriálu i filmu o trampech

Ukázka z filmu Dračí prsten

Dva filmové projekty mladých tvůrců, které aktuálně vznikají na území našeho regionu finančně podpoří Plzeňský kraj. Díla pak budou propagovat přírodu i turistická lákadla a cíle v našem kraji. První snímek bude zasazen do prostředí trampské osady Bonacha, konkrétně se jedná o Kosí potok na Tachovsku. Druhým je dobrodružný fantasy středověký seriál Dračí prsten. Pilotní díl už loni natočila produkční skupina na hradě Radyně u Plzně. Teď bude pokračovat v dalších dílech.

Absolventský filmu Bonacha studenta Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Jana Václava bude zasazen do prostředí skutečné trampské osady Kosí potok. Filmař získá od kraje 20 tisíc korun. „Natáčet se bude v údolí řeky Mže, na Butově a v chatkách kolem Úterského potoka, dále pak na soutoku Kosího potoka se Mží, kde je tato trampská osada,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury Vladislav Vilímec (ODS). Městská část filmu bude zasazena do největšího plzeňského sídliště Lochotín. Vlaková scéna se pak odehraje na turisticky exponované Bezdružické lokálce, která spojuje Pňovany a Bezdružice.

Na podporu vzniku fantasy seriálu Dračí prsten obdrží Jeremy Tichý, který je zástupcem amatérské studentské filmařské skupiny Epic Cam Guy Productions částku 30 tisíc korun. Po loňském pilotním dílu se letos chystá natáčení dalších čtyř dílů. Filmaři budou pracovat zejména na hradě Radyně, ve skanzenu Chanovice a také na zřícenině hradu Buben. Na projektu spolupracuje plzeňský rytířský spolek Rytíři Koruny České, který se pravidelně účastí zahraničních filmových produkcí, jako byly Letopisy Narnie nebo například Johanka z Arku,“ řekl náměstek Vilímec.

Vedle toho kraj také podpoří dotací ve výši 60 tisíc korun organizaci Czech Architecture Week na částečné pokrytí nákladů spojených s realizací projektu Pocta české památkové péči. Projekt se věnuje ochraně a revitalizaci architektonického dědictví a klade si za cíl upozornit na objem aktivit realizovaných za posledních 30 let v této oblasti.

Dalších 70 tisíc korun poskytne hejtmanství na vydání českého překladu ukrajinského titulu Artem Čech, Bod nula. Jedná se o dílo, které reflektuje autentické zkušenosti vojína základní služby z rusko-ukrajinského konfliktu. Kniha je tak dokumentem o událostech stále aktuálních a současně literárně silnou zpovědí.

Už v březnu schválili radní kraje dvakrát 400 tisíc korun na natáčení a výrobu dokumentu Mucha a na výrobu filmu Tomáše Vorla s názvem Cesta domů. „Snímky mají pomoci propagaci regionu a mohly by nalákat turisty. V kraji funguje 1,5 roku filmová kancelář, která pomáhá hledat filmařům zajímavé lokace,“ dodal náměstek hejtmana pro kulturu. Loni podpořil kraj milionovou dotací vznik artového filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče.