Hejtmanství dokázalo za dva roky ušetřit téměř dvě miliardy korun

Krajský úřad Plzeňského kraje.

Za dva roky dokázal Plzeňský kraj ušetřit téměř dvě miliardy korun. Podle slov hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) se to podařilo díky vyhraným sporům, veřejným soutěžím i úsporám. Kraj ročně hospodaří s šestimiliardovým rozpočtem na straně příjmů.

Celou jednu miliardu získal kraj ve vyhraném sporu s ministerstvem dopravy o vlaky. Tyto peníze by se do kraje nedostaly a museli by je zaplatit všichni občané z daní. Hejtman Bernard uvedl, že jde o devět nových elektrických jednotek RegioPanter za více než miliardu s dotací EU, které jezdí od prosince z Plzně do Horažďovic.

Dalších téměř 300 milionů korun získá kraj od ČSAD autobusy Plzeň. Kontrola v hospodaření loni zjistila, že společnost neoprávněně inkasovala od kraje v letech 2013 až 2015 na zajištění dopravní obslužnosti 123 milionů, které teď na základě společné dohody bude vracet. Kromě této částky přinesla dohoda kraji úsporu dalších 150 milionů korun. Kraj totiž ještě dojednal s dopravcem maximální ceny až do konce letošního roku.

Úsporu ve výši 75 milionů korun zajistí letošní tendr na nového autobusového dopravce, kterým se stane od příštího roku na deset let společnost Arriva. Vystřídá současného dopravce ČSAD Plzeň. Jezdit bude podle smlouvy s novými autobusy. Tendrem navíc kraj ušetřil na každém ujetém kilometru asi pět korun. Při 15 milionech ujetých kilometrů ročně to vychází na 75 milionů korun. Cestující se mohou těšit na nové autobusy, namísto těch 18 let starých.

Oproti původnímu plánu získá kraj navíc také 300 milionů korun na stavbu západního obchvatu Plzně. Stavba měla z programu ITI pevně daný limit dotace 1,2 miliardy korun bez soutěže. „Podařilo se odsunout stavbu z ITI do IROP, kde není limit na peníze. A teď nám napsali z IROP, že je předběžně naše žádost přijatá,“ vysvětlil hejtman.

Navíc se také kraji daří postupně snižovat ztráty svých šesti nemocnic. Letos se očekává úspora zhruba 70 milionů korun. Dříve kraj ročně dotoval ze svého rozpočtu nemocnice částkou 330 milionů korun. Letos by to mělo být jen 260 milionů korun.