Hejtmanka usiluje o zřízení letecké záchranné služby v Karlových Varech

Ministerstvo zdravotnictví připravuje soutěž na provozování osmi stanovišť letecké záchranné služby na území ČR. Se změnami v počtu stanovišť, případně s vytvořením detašovaného pracoviště v Karlovarském kraji, ale ministerstvo nepočítá. Leteckou záchranku pro region zajišťují armádní záchranáři sídlící na letišti v Líních u Plzně. Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO) usiluje o zřízení letecké záchranné služby v Karlových Varech už delší dobu, jednat o tom chce nejen s ministrem zdravotnictví, ale téma plánuje otevřít i při jednání se zástupci ministerstva obrany.

Z pohledu hejtmanky i vedení Zdravotnické záchranné služby je na tom region z hlediska pokrytí leteckou záchrannou službou nejhůře ze všech krajů. Na území sice zalétává letecká záchranka z Plzně – Líní, či z Ústí nad Labem, ale v Karlovarském kraji je největší oblast nepokrytá leteckou záchrannou službou. Žije v ní zhruba 200 tisíc obyvatel. Zároveň jde o druhý nejnavštěvovanější kraj hned po Praze s rozvinutým cestovním ruchem, na jehož území se konají velké kulturní a sportovní akce.

Hejtmanka Jana Mračková-Vildumetzová si prohlíží vrtulník letecké záchranné služby. Foto: Richard Beneš

„O zřízení stanoviště letecké záchranné služby v našem kraji usilujeme dlouhodobě. Naši občané musí mít stejnou možnost jako obyvatelé jiných krajů, aby pro ně v případě ohrožení života doletěla záchranka včas a bez omezení. Doletové časy přitom dosahují i více než 20 minut, což je pro nás nepřijatelné, někdy jde o každou vteřinu. V kraji navíc nemáme specializovaná centra, jako je traumacentrum nebo popáleninové centrum, chybí dětská resuscitační péče,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

První dáma Karlovarského kraje jednala také při první návštěvě náčelníka Generálního štábu ČR Aleše Opaty v regionu. Podle něj snaha o rozšíření počtu stanovišť letecké záchranky může narazit na nedostatek personálu k zajištění posádek, úsilí vedení kraje ale podpořil. Tématem se zabývala také Rada Asociace krajů ČR, kromě Karlovarského má problém s pokrytím i Zlínský kraj.

Ministerstvo zdravotnictví údajně zvažuje možnost pokrýt část Karlovarského kraje leteckou záchrannou službou ze sousedního Německa. Proti tomu se ale staví ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Jiří Smetana: „Karlovarský kraj by ani tak nebyl pokryt celý. Musíme vzít navíc v úvahu počasí v Krušných horách, kde jsou velmi vytížené skiareály. Právě tam by pomoc letecké záchranky byla zapotřebí, ale přelet ze Saska přes hřebeny může být při nepříznivých povětrnostních podmínkách naprosto nemyslitelný.“

Hejtmanka si vyzkoušela i jak se sedí v kabině záchranářského vrtulníku. Foto: Richard Beneš

Zatím není vyřešeno ani to, jak by se financoval zásah letecké záchranky z Německa. I když má kraj uzavřenou smlouvu o spolupráci záchranářů se Saskem a i s Bavorskem. Smlouva ale neřeší financování letů německé záchranky, ani případný pobyt českého pacienta v německé nemocnici. Německý vrtulník by tedy musel českého pacienta dopravit do některého z českých traumacenter, ale takto to v praxi zatím nefunguje. Nezanedbatelná je i jazyková bariéra.

Podle návrhu Ministerstva zdravotnictví by mělo být výběrové řízení na provozování osmi stanovišť LZS vypsáno 1. ledna 2021. Policie by pak měla mít na starosti provoz pražské základny, stanoviště Plzeň – Líně by nadále zabezpečovala armáda.