Hejtmanka Karlovarského kraje čeká přírůstek do rodiny a skončí ve funkci

Hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová Foto: Richard Beneš

Funkce hejtmanky Karlovarského kraje se do konce vzdá Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Politička na svém facebookovém profilu oznámila, že ve svých šestačtyřiceti letech očekává přírůstek do rodiny. Oblíbená politička počítá s tím, že se vzdá i svého postu v čele Asociace krajů ČR. Ponechá si ale post poslankyně. Hejtmanka už má z předchozího vztahu dospělého syna. Loni v srpnu se vdala za Jana Mračka.

„Rozhodla jsem se, že nejpozději do konce roku předám funkci hejtmanky. V čele našeho kraje musí stát někdo, kdo se mu může věnovat 24 hodin denně,“ uvedla na sociálních sítích hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová. O jejím nástupci v čele Karlovarského kraje by mělo rozhodnout mimořádné zastupitelstvo svolané na 11. listopad. Nejžhavějšími kandidáty na hejtmana jsou straničtí kolegové z ANO, náměstci Petr Kubis a Martin Hurajčík.

Vildumetzová se vedení kraje chtěla vzdát už loni v únoru. Volby v roce 2017 ji totiž vynesly do Sněmovny a širší vedení ANO tehdy své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, vyzvalo, aby si vybrali jednu z funkcí. Později si to rozmyslela, hlavně proto, že byla 11 hlasy zvolena předsedkyní Rady Asociace krajů ČR, což označila za pozici významnou a prestižní. I nadále by měla Mračková Vildumetzová pracovat pro kraj a zůstat členkou krajské rady. Jejím cílem je mimo jiné dokončit zahájení obnovy Císařských lázní a sestavit zodpovědný krajský rozpočet na rok 2020.

Podobně jako Mračková Vildumetzová se stala matkou ve vyšším také středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Té se narodila dcera v osmačtyřiceti letech. Funkce hejtmanky se ale nevzdala a do práce se vrátila zhruba po šestinedělí.